Určite každého z Vás potrápili náhle problémy s trávením, či už je to hnačka, zvracanie, nevoľnosť, zápcha.

Akútne stavy nehľadia, či sú piatky-sviatky, leto-zima, deti-dospelí. Príčina je rôzna. Od vírusov, nesprávnou voľbou stravy, alebo aj psychickým rozpoložením sa naše telo ocitne v neželanej situácii. Daný stav nám nedáva na výber a strácame svoj bežný komfort. Z tohto dôvodu využívame homeopatiu, ktorá nám pomôže nájsť rýchlu úľavu a rekonvalescenciu pre naše telo a dušu.

Tu je ukážka akútnych prípadov a výber liekov, ktoré patria k najčastejšie používaným v homeopatickej praxi.

Arsenicum album

Počas žalúdočných problémov stráca chuť k jedlu a neznesie akékoľvek pachy a pohľad na jedlo. Cíti silný smäd, no akonáhle sa na pije, tekutinu ihneď vyvráti. Pije po malých dúškoch, ale často.  Stolica je riedka, neobjemná, štipľavá, palivá. Častokrát aj nedobrovoľná, so silnými bolesťami brucha, ktoré sa v oboch prípadoch sústreďujú v epigastriu.  Môže sa objaviť pocit chladu, únavy, studený pot. Túži po teple, horúcich nápojoch. Stav zlepšuje ležanie, pohyb, prechádzanie sa, potenie, čerstvý vzduch. Zhoršujú ho studené nápoje a jedlo, studený vzduch, chladné vlhko, pitie tekutín, alkohol. Vo väčšine nastáva zhoršenie okolo polnoci, po 2 hod. ráno. Pacient túži po pozornosti, spoločnosti a hľadá rýchlu úľavu.

 1. Jeden večer ma kontaktovala mladá klientka, že ju bolí brucho. Zvracala síce iba jedenkrát, no leží a má problém sa vôbec pohnúť. Pociťuje silný mäd, ale musí piť po malých dúškoch, lebo keby sa napila viac, tak ju znova napína na zvracanie. Najväčší problém je, že najbližšie dni ju čakali náročné pracovné povinnosti a potrebovala „rýchlo“ fungovať.  Po podaní Arsenica nastala úľava do pár hodín a nasledujúce dni nemala problém fungovať v práci.
 1. Žena v strednom veku už ráno pri zobudení cítila trochu nevoľnosť v spodnej časti brucha. Nevšímala si to, ráno strávila bežným ranným rituálom. Po hodine, kedy odchádzala do práce na autobus, cítila, že nie je úplne v poriadku. Počas cesty autobusom jej prišlo nevoľno. Na najbližšej zastávke vystúpila a vrátila sa domov. Zistila, že chôdza spolu s čerstvým vzduchom jej robí dobre. Našťastie, cesta nebola dlhá a pocit nevoľnosti sa trochu zlepšil. Akonáhle bola doma, do pár minút utekala na toaletu. Pobolievanie v podbrušku sa prejavilo hnačkou, riedkou stolicou, pocitom únavy, zimnicou. Potrebovala byť v teple a ležať. Jediné, čo ju trápilo, že nemohla ísť do práce a normálne fungovať. Jej rozprávanie bolo naliehavé, rýchle. Túžila byť na druhý deň v poriadku a pracovať. Po podaní lieku zaspala na niekoľko hodín. Po zobudení už nepociťovala žiadne bolesti ani únavu, cítila sa super. Akoby sa ráno nič neudialo.
 1. Mladá mamina volala, túžila po rýchlej úľave pre jej syna, ktorého bolelo bruško a hnačkuje. Bola mu zima, chcel byť zakrytý a ležať. Mamina mala podozrenie, že predchádzajúci deň na návšteve zjedli nie úplne čerstvé mäso. Aj ona sa necítila veľmi dobre, ale zatiaľ nezvracala a ani nehnačkovala.  Po podaní  niekoľkých dávok lieku nastala úľava nielen u syna, ale aj u maminy. 
 2. V čase vianočných sviatkov ma v raňajších hodinách kontaktovala mamina štvorčlennej rodiny. Ju aj jej dve dcérky skolila pravdepodobne brušná viróza. Prvá začala okolo polnoci zvracať jej najmladšia dcérka. Neudržal v sebe akýkoľvek dúšok vody alebo inej tekutiny. Túžila mať maminu pri sebe, mrnkala, že ju bolí bruško, mala suché pery. Maminu bolelo silno brucho, vedela, že tam má niečo navyše a bude to musieť ísť von, ale potrebovala sa starať o malú dcérku, tak to do rána nejako „držala“. Stále sa musela prechádzať, bola unavená, cítila silnú potrebu späť, ale nedokázala si ľahnúť. Staršia dcéra sa len trochu sťažovala na bolesť brucha, no hneď ráno ju prehnalo párkrát na toaletu. Nemala chuť na nič okrem teplého čaju, ale jeho vôňa jej vadila. Dohodli sme sa, že rozpustí vo vode Arsenicum  alb. 30c a všetky tri si ho budú postupne podávať po malých lyžičkách. Obe dcérky po podaní lieku zaspali. Mamina sa trochu ešte vytrápila, do pár minút po podaní lieku vyvrátila obsah žalúdka. Pri zvracaní ju oblieval  studený pot a neskôr sa dostavila zimnica. No od žalúdka sa dostavila úľava. Tým, že zvracala znovu zopakovala liek, ľahla si k dcérkam a spala. Zobudila sa len na to, že mladšia dcérka prišla za ňou, že je hladná, ale nedokázala komunikovať, túžila po spánku. Znovu zaspala. Po zobudení boli dcérky čulé, cítili sa oveľa lepšie. Matke sa tiež po spánku výrazne uľavilo. Cítila ešte nechuť k jedlu, no aj toto počas dvoch dní odoznelo.

Nux vomica je najčastejšie podávaným homeopatikom pri zlom trávení, po prejedení sa, po požití väčšieho množstva alkoholu. Často je to len nauzea (nevoľnosť) s pocitom na zvracanie. Keď príde k zvracaniu, prichádza úľava. Brucho je napnuté  (nadutosť), až si  musíme uvoľniť pás na oblečení. Často sa prejaví aj silnou plynatosťou, pálením záhy. Trpí zápchou, s nutkavým pocitom na stolicu, no bez efektu. Zápcha sa môže objaviť napr.  pri cestovaní, u malých bábätiek. Pociťuje podráždenosť, nervozitu. Ich reakcie sú dosť prudké. Neznáša bolesť. Stav zlepšuje odpočinok, krátky spánok, horúce nápoje, ležanie na bokoch. Zhoršuje chlad, prievan, sedenie, vietor, káva, alkohol, prejedanie sa, zápachy, hluk, dotyk, tlak odevu v páse, zívanie.

 1. U nás v rodine je liekom číslo jedna na tzv. „čemer“. Hovorí sa, že je to len záhorácka choroba a nikde inde sa nevyskytuje. 😊

Dostaví sa hlavne po výdatnom jedle, kedy pociťujete plnosť v oblasti žalúdka, únavu, objaví sa zívanie s nutkaním na krátke zdriemnutie. Občas pocit nauzey. Po podaní  Nux vomici sa ako dobrý znak objaví grganie a nastáva úľava.

 1. Raz v lete ma kontaktovala mladá mamina. Počas rodinnej dovolenky v zahraničí ako jediná začala hnačkovať. Deň predtým to na večeri prehnala s jedlom, s obrovskou chuťou zjedla veľké množstvo kreviet. Mala pocit nafúknutého brucha spolu s plynatosťou. Uvoľnila sa len na záchode, lebo inak mala pocit, že by stolica nedobrovoľne odišla. Podľa jej slov bola z toho na nervy a bola by rada, keby bola čím skôr v poriadku. Po podaní Nux vomici sa do pár hodín cítila oveľa lepšie. Pocit plynatosti a nadúvanie sa vytratil, stolica sa postupne upravila. V priebehu dvoch dní bola úplne v poriadku. Pre porovnanie: Tým istým problémom trpel aj jej starší príbuzný, ktorý  nepoužil homeopatiu. Jeho rekonvalescencia trvala týždeň.

Nux vomica je veľmi dobrým pomocníkom aj pri zápche. Jedna moja klientka si bez nej nevie predstaviť cestovanie. Akonáhle je mimo domova, jej trávenie sa zastaví, nevie sa uvoľniť. Sama hovorí, že keď nezabudne, preventívne si podáva jednu dávku pred cestovaním a potom nemá žiadny problém, alebo ju má vždy po ruke a po jej podaní už do pár hodín nasleduje vyprázdnenie.

Rovnako je to veľmi dobré homeopatikum pre malé detičky, ktoré trpia zápchou. Detičky majú napnuté bruško, na bábätku vidno, že sa snaží tlačiť do plienky, no k vyprázdneniu neprichádza. Bábätká sú  podráždené, nervózne a plačlivé.

Phosphorus má veľkú chuť na chladené nápoje, ktoré keď sa ohrejú v žalúdku, po chvíli vyvráti. Jedlo, ktoré práve zjedol, sa vráti späť. Často trpí pálením záhy. Nemôže piť vodu. Tehotné ženy majú pocit, že akýkoľvek pohľad na vodu ich núti k zvracanie a keď ponoria ruky do teplej vody, spôsobuje im to nevoľnosť. U starých ľudí sa strieda zápcha s hnačkou. Typická je veľmi zapáchajúca stolica aj flatus. Hnačka aj zápcha sú bezbolestné, stolica hojná, vodnatá, vyčerpávajúca. Pri zápche môže byť stolica úzka, tuhá, granulovaná. Zlepšuje jedlo, spánok, chlad, voda, sedenie, tma. Zhoršuje ležanie na chrbte, dotyk, zápachy, svetlo, chlad, náhla zmena počasia, duševná únava. Nechce sa mu pracovať, študovať, konverzovať, cíti sa unavený. Túži po súcite, alebo je prehnane veselý, nekľudný.

 1. Kontaktovala ma mladá mamička a hľadala pomoc pre svoju štvormesačnú dcérku, ktorá trpela zápchou od dvoch týždňov po narodení. Homeopatiu pozná a používa ako laik. Sama skúšala dcérke podať niekoľko homeopatických liekov, ktoré jej pomohli len čiastočne. Dcérka je malé tučnučké bábätko, vyžaduje si pozornosť a spoločnosť. Pretože mala problém prisať sa po cisárskom reze, nie je kojená.  Má nepravidelnú stolicu niekedy sa nevyprázdni aj niekoľko dní. Keď už potom stolica príde, s problémom ju vypudí alebo jej treba pomáhať rektálnou rúrkou.  Stolica je úzka a dlhá. Dievčatko je nepokojné a pomrnkáva. Po podaní Phosphoru sa stolica pekne upravila a už nebolo treba používať rektálnu rúrku.
 1. Sedemročné dievčatko sa vrátilo zo školy s bolesťou bruška. Do polhodiny sa objavilo zvracanie, ktoré neprinieslo úľavu. Pociťovala smäd, ale akonáhle sa napila vody, do pár minút ju naplo a znova zvracala. Túžila ležať skrútená. Vyžadovala si pozornosť a spoločnosť maminy. Po podaní Phosphoru  zaspala, po zobudení už  necítila bolesť bruška. Bola smädná, no keď sa napila, ešte cítila trochu nevoľnosť. Znovu sa zopakoval liek a nevoľnosť postupne úplne vymizla. Na druhý deň mohla ísť do školy.
 1. Budúca maminka v prvom trimestri ma kontaktovala kvôli neustupujúcej nevoľnosti a častému zvracaniu. Pociťuje hlad, ale po jedle a nejakom čase sa znova vráti nevoľnosť alebo vracanie. Pri rozhovor, kedy je to najhoršie, sme sa dopracovali k tomu, že najviac jej ostáva zle akonáhle sa ide sprchová, alebo keď ide umývať riad. Tečúcu vodu nemôže ani počuť. Phosphorus ju zbavil nepríjemnej nevoľnosti a zvracania.

Argentum nigricum patrí medzi homeopatiká, ktoré majú strach zo skúšok alebo z prezentovania sa. Trpí nervozitou, ktorá ho núti k neustálemu pohybu, neobsedí, pôsobí chaoticky, neisto. V hlave má zmätok. Pri písaní veľa škrtá a prepisuje.  V oblasti brucha má kŕče a následne sa môže objaviť hnačka.

 1. Mladý muž sa trápil už dva dni s kŕčovými bolesťami v oblasti brucha. Občas hlasným škvŕkaním. Tvrdil, že má hnačku, ale keď som sa ho opýtala, koľkokrát bol na záchode, tak povedal, že počas dňa len trikrát. Stolica je riedka. Má pocit, že akonáhle niečo zje, hneď musí ísť na záchod. Všimol si, že mu asi nerobí dobre, keď zje niečo so smotanou. Do dvoch hodín ho preženie. Opýtala som sa, či sa niečo zmenilo v jeho živote v poslednej dobe? Jeho odpoveď bola, že v práci aj doma je na neho dosť vyvíjaný tlak. V práci sa pripravuje prezentovať jeden dôležitý návrh. Chce všetko zvládnuť, no zároveň je z toho unavený. Celú situáciu prirovnal k pocitu pred skúškou na vysokej škole.  Po podaní Argentum Nitricum sa hnačka nevrátila a nervozita pominula. Svoju prácu odprezentoval bez problémov.

ALOE má zhoršenie v lete, horúcim a vlhkým počasím. Práve v takomto období ma kontaktovala mamina chlapčeka nasledujúceho prípadu. Zlepšuje čerstvý vzduch, odchod vetrov. Pocit hladu po stolici. Pocit plnosti v bruchu, plynatosť. Stolica je žltá alebo hlienovitá. Pri plynatosti alebo močení samovoľne uniká. Konzistencia je rôzna – kašovitá, vodnatá, hrudkovitá, rôsolovitá, alebo aj tvrdá.

 1. Päťročného chlapca pobolievalo bruško a trpel vodnatou hnačkou žltej farby, neudržateľnou s plynatosťou. Stolica bola veľmi zapáchajúca a hlienovitá. Chlapček bol trochu nervózny, podráždený. Keď ho to chytilo, niekedy nestíhal dobehnúť na záchod. Aj napriek pobolievaniu bruška nestratil chuť do jedla chuť, stále bol hladný. Keď sa ho mamina opýtala, kde ho bolí bruško, ukázal na pupík. Po ALOE sa ako prvá zastavila samovoľne unikajúca stolica pri flatuse, a postupne odznela aj častá frekvencia stolice.

V spomenutých prípadoch boli použité homeopatiká v 9c alebo 30c potencii. Hlavne u bábätiek treba voliť ako prvú 9c potenciu. V praxi sa mi pri akútnych stavoch osvedčilo rozpustiť homeopatikum vo vode a užívať po lyžičkách. Zo začiatku opakujeme 2-4x po 15 minútach alebo 30 minútach, potom počkáme aspoň 2-3 hodiny. Keď nastane zlepšenie, liek neopakujeme. Zopakujeme len vtedy, ak problém celkom neodoznel a nejaké symptómy ešte pretrvávajú.