HOMEOMAGAZÍN 2/2019

Šport  nám prináša radosť, uvoľnenie. Udržuje telo v dobrom psychickom, i fyzickom stave, či už sa mu venujeme rekreačne, alebo vrcholovo. Častokrát neuvedomuje, že za pocit radosti z pohybu vďačíme nášmu svalstvu a kostre, ktorá celý organizmus podopiera.

Občas sa stane, že naše telo si povie „Dosť!“.  Vtedy sa všetko začne rúcať a telo nám podsunie rôzne úrazy a traumy. Naša oporná sústava je poskladaná z kostí, chrupaviek, väzív a šliach do dokonalého celku. Ak sa však dostaneme do stavu, kedy prísne posudzujeme samých seba, nosíme v sebe zatrpknutosť, zradu, hnev, priveľa napätia, smútku a zodpovednosti a iných, často negatívnych emócií, začneme pociťovať nedostatok sebaistoty a podpory. Naše telo začne kolabovať. Svalstvo sa naruší. Vtedy nastáva čas na oddych a regeneráciu, čas spomaliť a prestať škodiť sám sebe. Zmeniť negatívne myslenie na pozitívne. V tom momente musíme začať hľadať pomoc. Niekedy netreba váhať, ale treba siahnuť po homeopatii. Tá nám ponúka dostatok možností zo svojej bohatej lekárničky. Na konkrétnych prípadoch z mojej praxe Vám ukážem, ako môžeme prísť do zdravého cieľa a zvíťaziť.

Prvý prípad sa týka mladej ženy, ktorá spadla na lyžovačke. Navštívila ma až po niekoľkých týždňoch po úraze, s tým, že si už sama nevie poradiť. Natiahla si ramenný sval na pravej ruke. Bezprostredne po páde sa ozvala tupá bolesť a slabosť. Pretože používa homeopatiu a nosí ju stále so sebou, prvým liekom  bola Arnica montana, ktorá je č.1 v homeopatickej príručnej lekárničke. Arnica je perfektná na bolesť pri akomkoľvek zranení, bolesti svalov, stuhnutosti a modrinách. Po podaní Arnica bolesť a slabosť povolili. S jej pomocou žena lyžovala ešte dva dni. Neuvedomovala si, že jej robilo problém nájsť polohu v posteli. Rána boli náročné, kým sa rozhýbala. Po návrate domov a nabehnutí na každodenný kolobeh sa to prejavilo naplno. Obliekanie a práca pri počítači sa stali utrpením. Nedokázala bez bolesti zodvihnúť ruku nad hlavu. Siahla po Rhus toxicodendrone, ktorý jej už v minulosti pomohol pri rôznych problémoch. Rhus je dobrým liekom na výrony a natiahnuté svaly. Stav sa zlepšuje pohybom, teplom a ráno po zobudení nastáva zhoršenie. Po jeho podaní sa postupne hybnosť, aj raňajšie vstávanie zlepšilo. Problémom ostalo už len dať ruku za hlavu v ležiacej polohe, zhoršené pichavou bolesťou. Žena sa teda rozhodla, že sa vráti k pravidelnému cvičeniu pilatesu s tým, že si ruku postupne rozhýbe. Cvičenie pomáhalo, ale v určitej polohe sa ozvala pichavá bolesť, kedy by si najradšej ruku zavesila a nič s ňou nerobila. Bolesť sa sústredila v kĺbovej časti ramena.

Pri repertorizácii cez polárnu analýzu mi vychádzali dva lieky, Causticum a Bryonia. Klientka mi počas rozhovoru prezradila:  „ Lyžovala som s malou dcérkou. Nahnevala ma, lebo nepočúvla a odopla sa z vleku skôr. Vybuchla som. Vtedy som začala padať, no myšlienka, že stratím dôstojnosť, mi nepomohla, natiahla som sa na svahu ako žaba.“ 

Voľba padla na Bryoniu. Okrem toho, že dobre nasleduje po Arnice a Rhus toxicondreone, dlho trvá, kým sa prejaví. Sprevádzajú ju pichavé bolesti, zhoršenie nastáva pri zmene polohy. Človek túži po odpočinku a nehýbať sa. Bryonia je dobrým liekom na bolesti kĺbov, svalov.  Podľa Kenta: „Nemoc vzniká pri výbuchu zlosti. Zle znáša pokorenie.“ Pacientka sa potrebovala hýbať, aj keď jej pohyb zhoršoval bolesť. Celý problém vznikol, keď sa nahnevala na dcérku a nechcela pred ňou stratiť svoju dôstojnosť.  Pár podaní globuliek a pichavá bolesť ramena odišla. Klientka sa vrátila k svojim aktívnym pohybovým koníčkom.

Druhý prípad je z prostredia mažoretiek, ktorého súčasťou je aj moja mladšia dcéra. Na jednom z tréningov si mladá žena natiahla zadný dvojhlavý stehenný sval. Bolesť vyžarovala od sedacieho svalu dolu po koleno. Keď sa to stalo, jej prvá myšlienka bola, že sval je natrhnutý. V danej chvíli mala pocit, akoby jej pod sedacím svalom niečo prasklo. Zalial ju pocit strachu. S nohou hýbať mohla a to ju trochu upokojilo. Po nohe sa rozliala nepríjemná tupá bolesť, chôdza bola trochu obmedzená.

Prvé, čo sme podali, bola Arnica. Chodiť mohla, ale bála sa zaťažiť nohu. Po dvoch hodinách sa bolesť zhoršila. Podali sme vyššiu potenciu Arniky a Ruty graviolis. Ruta je jedným z liekov na natiahnuté svaly, hlavne na končatinách, vyžadujúce pokoj a teplo. Slečnu však postupom času zachvátila panika objavili sa slzy bolesti a strachu.  Úraz ju zasiahol náhle a nepripravenú. Stále si hovorila, čo bude robiť, keďže o tri týždne mala súťaž. Mala strach, že to bude horšie, no k lekárovi odmietala ísť. Dostala jednu dávku Aconitu, po ktorom sa uvoľnila. Noha bola na prvý pohľad v poriadku. Sval nebol uvoľnený, nevznikol ani opuch. Pokračovali sme podávaním Arniky a  Ruty súčasne. Pár dni ostala doma v kľudovom režime s tým, že ak sa to nebude zlepšovať, pôjde k lekárovi. Najťažšia predstava pre ňu bola, že nebude na tréningoch, ktoré boli pred súťažou veľmi intenzívne. Po dvoch dňoch sa výrazná bolesť zmiernila, no nebolo to ono. Vtedy sme vymenili Arnicu za Bellis perenis.

Bellis je  veľmi dobrým liekom pri úrazoch, a ak nezaberie Arnica pri bolesti, vie ju pekne nahradiť.

Pokračovali sme kombináciou Bellis a Ruta, spolu s potieraním nohy tea tre a arnikovým olejmi. Po tejto kombinácii sa bolesť výrazne zlepšila, ozvala sa iba pri prudkom pohybe, no rýchlo odznela.  Pri chôdzi však mala slečna strach nohu zaťažiť, stále pokrivkávala. Dlhé sedenie spôsobovalo stuhnutosť. Objednala sa na konzultáciu k fyzioterapeutke. Výsledkom bolo odporúčanie, dať svalu dostatok času na regeneráciu a začať normálne chodiť- nekrívať. Po tomto závere prestala krívať. Zrazu sa v nej ozvala súťaživosť, ktorá víťazila nad zdravým rozumom dopriať si oddych. Presvedčila ma, že pomocou homeopatie to zvládne a do súťaže bude fit. Prehodnotili sme celý stav a pomocou polárnej analýzy sme vymenili Arnicu a Rutu za Rhus toxicodendrom. Vďala tomuto lieku bola na ďalšom tréningu. Síce ešte nešla úplne naplno, ale nastalo výrazné zlepšenie. Týždeň pred súťažou si uvedomila, že stále chodí pomaly, nekríva, ale noha miestami pobolievala v kolene. Bola precitlivená na chlad, stále jej bola zima na nohu. 

Hľadanie, ako to celé dotiahnuť, ma priviedlo k článku (https://www.1-800homeopathy.com/blog/muscle-spasms/).  Uvedomila som si, ako pokračovať.

Dievča nedoprialo čas samotnému svalu, aby sa zregeneroval. Na začiatku pri opise každému opakovala: „Chcela som to stihnúť do správnej doby, aby mi to vyšlo.“

Než sa úraz  počas tréningu stal, myslela na to, aby nezlyhala, lebo keby jej to nevyšlo do správnej doby, trénerka by si myslela, že je neschopná. Jej neistota sa prejavuje aj cez priateľov. Túži po nich, no zároveň si nie je istá, ako ju berú. Výber padol na Calcareu phosphoricu, ktorá pôsobí ako tonikum, nielen pri problémoch s rastom, ale aj pri obnove funkčnosti svalov a tkanív. Je určená pre človeka, ktorý má obavy, čo si o ňom druhí pomyslia. Chce podať dobrý výkon, aby dokázal, že všetko ovláda, či už v škole, práci, alebo na tréningu. Podali sme Calcarea phosphorica 200C. Do pár hodín cítila úplnú úľavu, koleno prestalo bolieť. S dávkovaním sme pokračovali až do súťaže. Krásnou bodkou na konci bola zlatá medaila a slzy šťastia. Ja som bola bohatšia o ďalšiu homeopatickú skúsenosť.

Samozrejme, pri vážnych úrazoch netreba nič podceňovať.  V takom prípade treba navštíviť ambulanciu odborného lekára, kde zdiagnostikujú  problém pomocou prístrojov, a potom je len na Vás, akou formou sa budete liečiť.  Zároveň netreba zabúdať, že všetko chce svoj čas, nič sa nedá urýchliť, ani pomocou homeopatie.

foto: pixabay