Nachádzame sa v období častých chrípok a prechladnutí. Dobre vieme, že je dôležité svoj imunitný systém podporovať po celý rok, zabránime tým prepuknutiu rôznych infekčných ochorení. Avšak niekedy sa vplyvom počasia a rôznych iných  okolností prechladnutí, či chrípke nevyhneme. Všeobecné príznaky poznáme:  strasie nás zima, objaví sa nádcha, únava, pobolieva hrdlo, hlava, objaví sa kašeľ, teplota, bolesť tela. Vieme, že všeobecné pravidlo je, chorobu vyležať a dopriať sebe a svojmu telu čas na zotavenie.  Zároveň si máme dopriať dostatok vitamínov, nielen v podobe vitamínových doplnkov, ale aj pomocou stravy a na ne bohatej. Z jedálnička vynecháme jedlá, ktoré telo zahlieňujú ako mliečne, sladké. A to nielen počas ochorenia, ale aj počas zotavovania. Homeopatia nám poskytne úľavu na začiatku ochorenia, ale aj počas rozvinutého štádia. 

Aconit  má náhle nástupy ochorenia. Väčšinou človek nechce, aby sa ho niekto dotýkal. Tvár je horúca a červená, alebo polovica tváre je červená polovica a druha polovica bledá. Pôsobí vystrašene, úzkostne, bojí sa o svoje zdravie. Ruky sú  horúce, nohy studené. Počas nádchy, vyvolanej studeným suchým vzduchom, má upchatý, suchý nos, alebo z neho vyteká  nehojný horúci vodnatý výtok. Zhoršenue nastáva  dotykom, hlukom, svetlom, hudbou, v noci, hlavne po polnoci do 4 hod. ráno, zimou, kyslým. Zlepšenie čerstvým vzduchom, teplom, odpočinkom. Túži sa odokryť.

Arsenicum album pôsobí nekľudne a nervózne. Bojí sa o svoje zdravie a ostať sám. Svoj nepokoj prenáša na pohyb, ale nevydrží na jednom mieste, chce z jednej postele do druhej. Je zimomrivý. Deti chodia od jedného človeka k druhému a nosenie na rukách im uľavuje, sú náladové. Objavuje sa celková únava a vyčerpanosť.  Má strach, že  sa niečo stane.   Odmieta ísť k lekárovi. Zhoršuje  spôsobuje studený vietor, vlhko, chlad, o polnoci a 1.hod po polnoci, ležanie s hlavou nízko. Zlepšuje  teplo, potenie, teplé obklady. Pociťuje prudký smäd, alebo naopak potrebuje piť po malých dúškoch vody. Nádcha je vodnatá s červenou hornou perou, pocitom upchatého nosa, pálením.

Belladonna má náhly nástup horúčky s horúcou hlavou a chladnými končatinami. Teplo z nich doslova sála, páli. Pri teplote sa nepotia. Vo väčšine prípadov sú pri horúčke tvár a sliznice, najmä pery a ďasná, červené. Počas spánku a teploty sa môže objaviť blúznenie, vidia imaginárne veci, pred ktorými chcú utiecť, alebo vidia duchov, zvieratá, psy a vlky. Pociťujú suchosť v nose, hrdle, ústach, na jazyku. Podobne ako Arsenicum, trpí silným smädom, ale musia piť často po malých dúškoch. Citlivosť na prievan, chladný vietor. Zhoršenie nastáva po 15 hod. V noci, po polnoci. Rovnako stav zhoršuje odkrytie hlavy, letné slnko, ľah . Zlepšuje odpočinok, státie alebo sedenie vzpriamene, teplá miestnosť. Silná chuť na citrusy a citrusové nápoje. Túžia byť zabalení, nemajú radi dotyky, hluk, zvuky, spoločnosť. Počas ochorenia trpia nechutenstvom.

V prvom prípade náhle ochorelo sedemročné dievčatko, no nedostavila sa teplota. Slečnu bolela hlava, oči mala uslzené, pustila sa slabá nádcha. Pohyb jej nerobil dobre, ale najradšej by sa hrala, no stav jej to nedovoľoval. Jej tvárička bola veľmi bledá. Len tak ležala, nechcela nič robiť. Po podaní Belladony sa uvoľnila bolesť hlavy, na pár hodín sa pustila nádcha, ktorá postupne odznela.

V druhom prípade 60-ročná žena silno prechladla, pobolievala ju hlava, nádcha bola raz tečúca, raz zastavená. Najradšej ležala v teple. Myslela si, že to má z cestovania vo vlaku, kde bol prievan. Povedala, že už druhý deň sa jej snívajú samé bludy, hlavne sa jej opakoval sen s ich psíkom, ktorý ich opustil pred pár rokmi, ako čaká pred vchodovými dverami. Raz sa dokonca išla aj pozrieť, či tam náhodou nie je. Po podaní Belladony prestala bolieť hlava, nádcha sa uvoľnila. Sen sa už neopakoval.

V treťom prípade 9-ročné dievčatko  poobede prišlo zo školy a náhle  sa u nej objavila teplota, celá horela. Líca boli červené. Sťažovala sa na bolesť hrdla, ktoré bolo taktiež červené. Nechcela veľa piť, musela len po malých dúškoch. Zaspala. Keď sa zobudila, teplota klesla a zdalo sa, že funguje normálne. Po polnoci zobudila rodičov veľkým krikom, celá horela, rozprávala z cesty, chcela vstať s postele, tvrdila, že sa topí. Matka podala Belladonu rozpustenú vo vode, opakovala každých 15 min 4x po sebe. Teplota  ešte neklesela, no dievčatko sa ukľudnilo, prestalo blúzniť, a začalo normálne komunikovať. Počas dvoch hodín teplota klesala pomaly. Dievčatko zaspalo, ale už pokojným spánkom. Ráno po zobudení sa cítila lepšie. Teplota klesla, aj červeň z tváričky sa vytratila. Bola ešte vyčerpaná po teplote, sťažovala na bolesť hrdielka a hlavy. Mamina ešte 2x zopakovala liek. Dievčatko sa v priebehu troch dní úplne zotavilo.

Bryonia má spomalený nástup ochorenia. Niekedy trvá aj niekoľko dní, kým sa ochorenie rozvinie. Túži po pokoji a domove. Človek je podráždený pri odpovediach, pociťuje bolesť hlavy, smäd, značné potenie, túži po teplých nápojoch, zhoršenie prichádza  s pohybom a teplom v miestnosti. Objavujú sa bolesti, ktoré sa sťahujú po celom tele, z jedného miesta na druhé. Uprednostňujú chlad a chladnú izbu, čerstvý vzduch. Majú tendenciu k bolesti hlavy v prednej časti (čelo), ktorá sa zhoršuje akýmkoľvek pohybom. Celkové zhoršenie prichádza okolo 21,00 hod.

Mladý muž sa už niekoľko dní necítil dobre a mal pocit, akoby naňho niečo liezlo. Predchádzajúci deň ho začala bolieť hlava. Nedokázal sa na nič sústrediť (pri opisovaní stavu si chytal  čelo). Túžil si ľahnúť a nehýbať sa, mať svätý pokoj. Vonku na čerstvom vzduchu sa cítil dobre, ale akonáhle bol vnútri v miestnosti, bolo zle.  Po Bryonyji sa mu počas dňa uľavilo, bolesť hlavy ustúpila. V priebehu dvoch dní sa vrátila vitalita do celého tela.

Eupatorium  pociťuje bolesti, ako by bol dolámaný, bolia ho všetky kosti na tele – ruky, nohy, ramená, chrbát. Chrípka s vysokou horúčkou. Príznaky zhoršené medzi 7,00 až 9,00 hod. Všetko sa zhoršuje akýmkoľvek pohybom. Objavuje sa nepokoj.  Pociťuje silný chlad po celom tele, striasa sa od zimy, ale paradoxne túži po studených nápojoch, dokonca aj po zmrzline.

Gelsemium sa cíti slabý a ťažký, túži len po oddychu, vôbec sa nehýbať. Dokonca má problém držať oči otvorené. Túži po samote a pokoji. Odpovedá pomaly. Aj symptómy sa môžu vyvíjať postupne. Má všeobecnú bolesť a bolesť v zadnej časti hlavy. Každý pohyb  ho vyčerpá. Objavuje sa zimnica, potrebuje byť v teple.  Bolesť z hrdla prechádza do ucha. Zhoršuje studené vlhké počasie. Zlepšuje potenie, predklon, ležanie s hlavou vysoko, hojne močí.

Hepar Sulphur – veľká zimomrivosť, citlivosť na chlad. Požaduje veľké množstvo oblečenia, keď je na studenom vzduchu. Najlepšie mu je v teplej miestnosti. V zime nemá žiadnu výdrž a všetky jeho obtiaže sa zhoršujú zimou, studeným vetrom. Nemá rád, keď má v posteli odhalené ruky aj nohy , najradšej je prikrytý až po krk. Síce sa potí aj celú noc, ale potenie neprináša úľavu. Veľká citlivosť na prievan, rovnako aj hlava je citlivá na chladný vzduch, má pocit, ako by mal vietor medzi ramenami. Je hádavý, nepríjemný, citlivý k dotyku. Dieťa je zlostné, hnevlivé. Keď bolí hrdlo, má pocit, že sa mu tam zasekla trieska alebo rybia kosť. Pichavé bolesti, ktoré majú tendenciu šíriť sa z hrdla do ucha. Pri nádche je nos upchatý, z nosa tečie, keď vyjde na studený vzduch. Koreň nosa je bolestivý a v nose mu páchne ako po starom syre. Kýcha pri každom závane studeného vzduchu. Kašeľ je štekavý, suchý, má pocit, ako by ho dráždilo pierko. Hlien má problém vykašliavať. Každá nádcha prechádza do bronchitídy. Kašeľ sa zhoršuje večer a po polnoci, pitím studených nápojov. 

Kalium bichromikum postihuje hlavne sliznice, nos, oči, hrdlo. Nádcha je s hustým žltým alebo zeleným výtokom z nosa. Pri nádche pociťuje  silný tlak na koreni nosa (v čele pri koreni nosa). Objavuje sa bolesť hlavy, pocit, že ide prasknúť.  Kašeľ prudký, rachotivý, dávi sa hlienom v hltane, alebo vykašliava hustý hlien s hrudkami. Zhoršenie ráno po zobudení s dusnosťou, zlepšenie v ľahu. Zhoršujú letné horúčavy, alebo horúce počasie. Má sklon ochorieť na čerstvom vzduchu.

Jednu sobotu ma akútne kontaktovala mladá mamička s tým, že potrebuje rýchlu pomoc. Idú večer na veľkú rodinnú oslavu a nechce skončiť v posteli. Už od včera cítila, že sa jej spúšťa nádcha, no je zastavená, nejde jej poriadne pri fúkaní uvoľniť nos. Dnes ju začala bolieť aj hlava, čelné  aj prínosové dutiny, koreň nosa. Cíti v tých miestach tlak, má problém sa zohnúť. Miestami jej ostatne zima. Dohodli sme sa, že podáme naraz Hepar sulfur a Kalium bichromikum v 30c potencii, rozriedené vo vode. Už po pár hodinách mi napísala, že sa cíti super. Po nádche a zimnici nebola ani stopa. Oslavu si užila v plnom nasadení.

Nux vomica – každý nerv je podráždený, príliš precitlivený na podnety, intenzívna zimnica, citlivosť na svetlo, hluk, dotyk, pachy, silné bolesti hlavy, bolesť tela. Zlepšuje sa teplom, túži po teplom jedle a nápojoch. Nádcha je tekutá vo dne, v noci suchá, horšia v teplej miestnosti, lepšia chladom. Teplota je podobná Aconitu a Belladone- telo je celé žeravé, tvár je červená a horúca, ale akonáhle sa odkryje, má zimnicu. Zhoršuje sa duševnou námahou, dotykom, hlukom, po jedle, suchým počasím, chladným vzduchom. Zlepšenie príde večer, kľudom, v ľahu a vo vlhkom mokrom počasí.

Phosphorus  a jeho typ chrípky alebo prechladnutia sa môže rýchlo dostať do hrude. Je precitlivený na všetky vonkajšie vnemy, hluk, pach, dotyk. Je nepokojný, nervózny. Nechce sa mu hovoriť, je apatický, unavený, slabý. Nemá rád prechody medzi chladom a teplom. Zhoršuje sa ľahom a pred polnocou, zmenou počasia. Túži po studených jedlách alebo studených nápojoch, šťavnatých a osviežujúcich pokrmoch, zmrzline. Chladný vzduch zhoršuje dýchanie, hrdlo a krk. Kašeľ sa zhorší, keď ide z tepla do chladu, smiechom, čítaním, pitím, jedlom, ľahom na ľavom boku.

Pulsatilla má veľa menlivých príznakov a nálad. Potrebuje pozornosť a spoločnosť. Je precitlivelá, ľahko sa rozplače, hlavne deti sú prítuľné a vyžadujú rodičov. Je im teplo, no túžia po čerstvom vzduchu. Sucho v ústach bez pocitu smädu. Pri nádche sa hlavne ráno  objavuje hustý žltozelený hlien, ktorý nedráždi pokožku pod nosom. Kýchanie a tečúca nádcha hlavne večer. Zlepšuje sa na čerstvom vzduchu, jemným pohybom, sedením, alebo hlavou podloženou vysoko.  Zhoršuje sa v noci, tlakom, dotykom. odkrytím, izbovým teplom. Teplota je premenlivá, bez smädu. Kašeľ je suchý v noci, cez deň voľný.

Rhus toxicodendrón má pocit, že sa potrebuje rozhýbať. Človek sa cíti  stuhnutý. Pociťuje úzkosť, nepokoj. V posteli si nevie nájsť polohu.  Bolesť hrdla, herpes na perách, jazyk môže byť na špičke červený. Okrem stuhnutosti chrbta môže pociťovať rozboľavenosť kostí. Zhoršuje sa chladom , vlhkým počasím, alebo odkrývaním v posteli, spotením a premoknutím. Výrazným znakom tohto lieku je, že sa zlepšuje počiatočným pohybom, alebo pohybom celkovo.

Na záver len dodám, že každé ochorenie chce svoj čas na zotavenie a trvá presne toľko, koľko si máme oddýchnuť od bežného pracovného zhonu a povinností.