(HOMEOMAGAZÍN 1/2020)
Predmenštruačný syndróm, alebo skrátene PMS, sa vyskytuje až u polovice žien rôzneho veku. Jeho začiatok je vo väčšine prípadov 14 až 7 dní pred menštruáciou. Má nespočetne veľa príznakov v rôznych kombináciach a stratia sa v prvý alebo druhý deň krvácania. Príčiny PMS nie sú celkom jasné, ale metabolicky rozoznávame štyri hlavné typy PMS v závislosti od príznakov:
PMS typ 1:
- nervové napätie, zmeny nálady, úzkosť a podráždenosť. Toto je najbežnejší typ, ktorý postihuje 65 až 75 percent žien s PMS.
PMS typ 2:
- zadržiavanie tekutín, prírastok na hmotnosti, nadúvanie brucha, ťažkosti s prsiami (bolestivosť a opuchy prsníkov). Toto ovplyvňuje 65 až 75 percent žien s PMS a zdá sa, že je to dôsledok nadmernej produkcie aldosterónu, ktorý spôsobuje zadržiavanie solí a vody.
PMS typ 3:
- chuť na sladké, zvýšená chuť do jedla, závraty a mdloby. Toto ovplyvňuje 24 až 35 percent predmenštruujúcich žien a je to kvôli zníženej tolerancii uhľohydrátov.
PMS typ 4:
- depresia, plač, zmätenosť, zábudlivosť a nespavosť. Toto postihuje 25 až 35 percent žien a častejšie sa vyskytuje v kombinácii s PMS typ 1. Vyznačuje sa vysokým obsahom progesterónu a nízkym obsahom estrogénu v krvi.
Ďalšími sprievodnými znakmi môžu byť:
- problémy s kožou – zvýšená tvorba akné, koža sa stáva škvrnitá a matná, často mastnejšia,
- apatia, agarafóbia, záchvaty paniky, strach
- averzia k spoločnosti, podozrievanie, pocit odlúčenia, samovražedné sklony,
- opuch horných viečok, strata vlasov, sínusitída, bolesť hrdla, znecitlivenie hrdla, bolesti chrbta, opuch v bedrovej a dolnej časti chrbta, pocit rezavej bolesti na nohách,
- podráždenie, svrbenie, pálenie vo vagíne, vaginálny výtok, vo väčšine prípadov biely alebo žltý,
- averzia k pohlavnému styku, bolesť pri pohlavnom styku,
- pálivá bolesť v močovom mechúre,
- zvýšená tvorba plynov, striedavá zápcha a hnačka, horúce nohy
Pár jednoduchých odporúčaní na zmiernenie nežiaducich príznakov:
Obmedzte príjem kofeínu a alkoholu, vymeňte ich napr. za citrónovú šťavu vo vode, alebo bylinkový čaj. V jedle sa vyvarujte mastných potravín, živočíšnych tukov a spracovaného mäsa, ako sú klobásy, šunka a saláma. Úplne vynechajte sladké jedlo, ktoré poskytuje síce dostatok energie, ale zároveň väčšou konzumáciou urobí opak a Vaša hladina cukru v krvi rýchlo poklesne a spôsobí únavu. Cukor vo Vašej strave vyčerpáva vitamín B6, jeden z vitamínov, ktorý stabilizuje hladinu cukru v krvi a výkyvy nálady vo Vašom tele. Ak neviete chuť na sladké ovládnuť, nahraďte ho prírodným sladidlom, ako je ovocie, stévia alebo med. Najväčším zadržiavačom tekutín v tele, ktorý spôsobuje opuch, je soľ. Preto sa jej vyhýbajte najmä štrnásť dní pred menštruáciou.
Naopak, čo ma pozitívny vplyv, jepravidelný prísun čerstvej zeleniny a ovocia. Celozrnný chlieb, hnedá ryža, orechy a semená. Chudé mäso, ryby, kurča. Mliečne výrobky, ale s mierou: mlieko, syr a jogurt. Dôležité je počas dňa si dopriať päť- šesť malých zdravých jedál ako dve – tri veľké jedlá. Nízka hladina cukru v krvi zhoršuje predmenštruačné príznaky a spôsobuje ťažko kontrolovateľné chute do jedla a zmeny nálad. Doprajte svojmu telu 1,5 až 2 litre vody denne. Namiesto toho, aby viedla k zadržiavaniu tekutín, stimuluje Vaše telo, aby vyplavila prebytočné toxíny.
Prejdeme si spolu pár liekov, ktoré pomáhajú zvládnuť PMS. V obrazoch liekov sú zhrnuté príznaky, aby pomáhali cielene.
SÉPIA
Pre podanie tohto lieku je špecifické spektrum príznakov. Náladovosť, plačlivosť, pocit smútku. Samota zhoršuje stav. Žena potrebuje vykonávať nejakú činnosť, musí mať pocit užitočnosti, hlavne pred menštruáciou. Vyskytuje sa pocit slabosti, ktorý sa zlepší začatím menštruácie. Ľahostajnosť k najbližším. Ľahko sa urazí. Podráždenosť, záchvaty kriku. Slabosť, únava, zimomrivosť, bolesti sa šíria do chrbta v krížovej oblasti. Depresie, bolesti hlavy, vypadávanie vlasov, mastná pokožka tváre, návaly horúčavy do tváre. Túžba po čokoláde, slanom, kyslom, nakladanej zelenine. V panvovej oblasti pocit ťahu smerom dolu, akoby mali orgány vypadnúť von. Z pošvy žltý alebo nazelenalý výtok so silným svrbením. Averzia k pohlavnému styku, alebo znížená sexuálna aktivita. Bolestivý pohlavný styk. Averzia k hluku a hudbe. Stav zlepšuje telesná námaha, teplo postele, tlak, pokrčenie končatín, spánkom, slnko. Zhoršenie prichádza dopoludnia a večer.
CALCAREA CARBONICA.
Melancholická nálada, zmätenosť, smútok, apatia, plačlivosť kvôli maličkostiam, alebo bez udania dôvodu. Túžba byť doma. Unavenosť, až tak, že žena nie je schopná sa ničomu naplno venovať. Podráždenosť. Pochybnosti o svojej osobe, žena sa cíti neohrabaná, nemotorná. Horné končatiny bývajú opuchnuté. Bolesti zubov, studené vlhké nohy, mliečny alebo žltý výtok z pošvy so svrbením a pálením. Prsia sú bolestivé a citlivé, opuchnuté. Bolesť hlavy. Nadmerné potenie. Zimnica. Zápcha. Túžba po slanom, sladkom, vajciach. Averzia k tučnému mäsu. Zhoršenie vyvolá akákoľvek telesná alebo duševná námaha. Tlak oblečenia. Stav zlepšuje ležanie, tma.
LYCOPODIUM
Plač pred menštruáciou. Nedostatok sebadôvery a odvahy. Úzkosť z nových vecí. Pocity bezmocnosti, vyhýbanie sa zodpovednosti. Žena je nepríjemná k členom rodiny alebo podriadeným. Túži po obdive a rešpekte. Bolesti hlavy z prehriatia. Suché upchatie nosa v noci. Horšie medzi 16- 20 hod. Poruchy trávenia – nadúvanie a plynatosť. Strach o zdravie, z úzkych priestorov. Príznaky sú horšie na pravej strane, alebo začínajúce na pravej strane a pohybujúce sa doľava. Tlak oblečenia, celkovo teplo a chlad, prejedanie sa, zhoršujú stav. Zlepšujú teplé nápoje, uvoľnenie oblečenia. Prevláda chuť na sladké.
PULSATILLA
Plačlivosť, náladovosť, ľútostivosť, dôverčivosť. Žena sa cíti sama, nemilovaná, akoby sa nikto o ňu nestaral. Túži po súcite, náklonnosti, dotykoch. Podráždenosť a plačlivosť sa prejaví, ak sa cíti ignorovaná. Mierna a poddajná povaha. Premenlivá nálada. Príznaky sa zhoršujú v čase hormonálnych zmien (puberta, tehotenstvo, menopauza). Premenlivosť príznakov – dva menštruačné cykly nie sú rovnaké. Citlivá na teplo. Výtok je mliečny, hustý ako smotana, dráždivý. Bolesti v chrbte, s grganím. Pocit ťahu nadol v panvovej oblasti. Prsia sú boľavé a citlivé, tvoria sa v nich bolestivé hrudky. U netehotných žien sa tvorí mlieko. Bolesť vaječníkov a maternice. Zhoršenie v uzatvorenej miestnosti, zlepšenie na čerstvom vzduchu, ohnutím sa v páse. Veľký alebo žiadny smäd. Potreba bohatého, alebo tučného jedla. Bolesť hlavy pred menštruáciou. Citlivosť na hluk. Odpor k tukom, teplému jedlu, nápojom. Túži po syre, studenom jedle, kyslom, po osviežujúcich potravinách.
BRYONIA ALBA
Podráždená. Ľahko sa nahnevá. Nemá rada, keď ju vyrušujú, radšej je sama. Bolestivé opuchnuté prsia, ktoré bolia pri pohybe. Objavuje sa mastitída, prsia sú tvrdé ako kameň. Medzi menštruáciami bolesť panvy a brucha. Smäd po veľkých nápojoch.
Túži po pokoji a tichu. Pocit sucha v ústach. Tvrdá zápcha. Bolesť hlavy pred menštruáciou, často v čele a zadnej časti hlavy. Stav zhoršuje akýkoľvek pohyb, dotyk, teplo v miestnosti. Zlepšenie poskytuje ležanie na bolestivej časti tela, studené jedlo a nápoje, posadenie sa.
LACHESIS
Nervózna, výbušná, žiarlivá, podozrievavá, nezbedná, lenivá. Ráno po zobudený smutná. Nechuť k práci, uniká pred povinnosťami. Bolestivosť vaječníkov a maternice, ktoré sa ustália hneď po spustení krvácania. Nazelenalý hojný výtok, ktorý zanecháva tuhé škvrny na prádle. Návaly tepla, búšenie srdca, návaly krvi do tváre ako počas klimaktéria. Neznesie tesné oblečenie, najmä okolo krku. Pulzujúca bolesť hlavy pred menštruáciou. Ľavostranné ťažkosti. Citlivá na teplo, slnko, letnú horúčavu, dotyk, tlak oblečenia na krku a páse, po spánku. Zlepšenie nastáva na čerstvom vzduchu, po spustení menštruácie, teplými obkladmi, studenými nápojmi, sedením v ohnutej polohe. Prevažujú chute na nakladanú zeleninu, víno, kávu, múčne jedlá, ustrice. Zhoršenie po jedle, pálenie záhy.
NATRIUM MURIATUCIM
Pocit osamelosti a smútku. Prejavy útechy a súcitu ju rozčuľujú. Pôsobí rezervovane, no vo svojom vnútri túži po priateľstve a spoločnosti. Potrebuje pocit, že ju druhí potrebujú, no zároveň sa objavuje hnev nad drobnosťami, alebo túžba po samote. Depresia. Vodnatý alebo hustý belavý výtok (ako vaječný bielok) z pošvy. Často sa objavuje bolesť hlavy alebo chrbta, ktoré zlepšuje ležanie na niečom tvrdom, alebo tlak pevného predmetu na bolestivé miesto. Chute na slané, silný smäd, múčne jedlá. Neznáša slnko, horúčavu
NUX VOMICA
Precitlivenosť nervového systému, ktorá vyvoláva veľkú podráždenosť, netrpezlivosť. Ľahko sa urazí, je hádavá. Trpí nespavosťou, stále myslí na pracovné problémy. Workoholik. Pri prepracovanosti sa objaví únava a odpor k práci. Veľká zimomrivosť. Túžba po alkohole, tukoch, korení, ktoré vyvolajú zhoršenie. Zlepšenie po odpočinku. Stav je horší po duševnej námahe, ráno po zobudení.
PHOSPHORUS
Citlivá, súcitná, má strach o blízkych. Túži po súcite, úteche, po spoločnosti. Objavuje sa plačlivosť. Veľká vnímavosť k hluku, k vonkajším poveternostným podmienkam, svetlu, vôňam, dotyku, búrke. Medzi menštruačným cyklom sa môže objaviť mierne krvácanie. Bodavá bolesť v prsiach. Zlepšenie nastáva ľahom na pravej strane, útechou, po spánku, teplom, studeným jedlom a nápojmi.
GRAPHITES
Ľahko sa rozruší z maličkosti. Tie vyvolajú pocit úzkosti, podráždenie, zúfalstvo smútok, plač, smiech. Ľahko sa urazí. Spomalené myslenie, slabá pamäť, pomalé prijímanie informácií. Nerozhodnosť s prehnanou opatrnosťou, váhavosť. Pokožka má nezdravý vzhľad, žena ľahko naberá na váhe. Častá je zimomrivosť. Neznáša vôňu kvetov, hudba prináša zhoršenie. Trpí zápchou. Ráno pri zobudení, večer, zvlášť pred polnocou, je stav horší. Zlepšenie tmou, plačom. Odpor ku sladkému, rybám, slanému jedlu. Objavuje sa veľká chuť na chladené nápoje.
SILICEA
Objavuje sa veľký nedostatok vitálneho tepla, zimomrivosť. Plachá, s nedostatkom sebavedomia. Hypersenzitívna zvlášť na hluk. Strach zo špendlíkov, citlivá na všetko, čo je ostré. Pocit vlasu na jazyku. Veľká suchosť pokožky. Zhoršenie po duševnej námahe, pri zmenách počasia, dotyku, pri splne, chladnom počasí. Stav zlepšuje odpočinok, leto, teplé nápoje, celkovo teplo. Chuť na zmrzlinu, studené jedlo a nápoje.
CAULOPHYLUM
Veľká bolestivosť, kŕče v podbrušku ako pri pôrodných bolestiach. Citlivá na chlad, túži po teplom oblečení. Menštruácia je nepravidelná, buď príde skoro, alebo neskôr. Hystéria, popudlivosť. Nespavosť. Nervozita.
FOLLICULINUM
Folliculinum je vyrobený zo syntetickej formy estrogénu. Dr. Christina Ari uvádza, že Folliculinum má regeneračné schopnosti pri hormonálnych poruchách rôzneho pôvodu. Nielen pre mladé dievčatá, ženy, ale aj pre mužov. V mojej praxi sa v poslednej dobe vyskytuje dosť často, najmä u žien, ktoré užívali alebo užívajú antikoncepciu, ženy v období menopauzy. V obraze lieku je pocit silného ovládania niekým iným, strach, že nespĺňa predstavy iných. Stráca vôľu, preceňuje svoje energické schopnosti. Všetky príznaky sa zhoršujú v čase ovulácie. Počas obdobia PMS sa žena prejavuje veľkými výkyvmi nálad od agresivity po apatiu, hyperaktivitu, plačlivosť, depresiu, nerozhodnosť, návaly paniky. Prítomná je averzia k hluku, dotyku a teplu. Objavuje sa migréna, bolesť prsníkov. Nevoľnosť, zvracanie. Hnačka sa strieda so zápchou. Problémy s akné. Dotyk, teplo, odpočinok stav zhoršujú. Čerstvý vzduch prináša úľavu.
Uvedené lieky patria k najčastejšie používaným v homeopatickej praxi. V prípade, ak zvolíte samoliečbu, vyberte si liek, ktorý najviac zodpovedá Vášmu problému . Najlepšie v potencii 30c. Najbežnejší postup je začať užívať homeopatikum 24 hod pred začatím príznakov PMS, a pokračovať aspoň prvé tri dni každých 12 hodín, najlepšie v potencii 30c.
Netreba zabúdať na to, že liečenie v domácom prostredí je lákavé, ale PMS syndróm je vo väčšine prípadov chronická záležitosť, ktorá si vyžaduje celkovo iný prístup k liečbe. Preto, ak máte pochybnosti s výberom lieku, kontaktujte skúseného homeopata a raz a navždy skoncujte s PMS!
Účinok homeopatických liekov pri korekcii PMS príznakov, bolo preukázané v dvoch štúdiách, ktoré uskutočnila Hadassahova nemocnica (Jeruzalem, Izrael) v 90. rokoch, kedy počas troch mesiacov došlo k zlepšeniu príznakov PMS u 90% žien, liečených homeopatiou. Yakir M, Kreitler S, Brzezinski A, Vithoulkas G, Oberbaum M, Bentwich Z (2001). Účinky homeopatickej liečby u žien s predmenštruačným syndrómom: pilotná štúdia. British Homeopathic Journal; 90: 148-153.
Boericke, William; Boericke, Oscar E. (1927). Homeopatická materia Medica. ISBN 0766183882, Dr. Tinus Smits, materia medica pro homeopatickou praxi, ISBN978-80-85993-36-3
foto:pixabay