Vitalita, 2/2020

Predstavím Vám pár homeopatických liekov, ktoré by nemali chýbať vo Vašej domácej lekárničke.  Za posledné roky som ich použila veľakrát, či už v mojej rodine, alebo som ich odporučila klientom, kamarátom, zvieratám a vždy priniesli úľavu a rýchlu pomoc. 

Najčastejšie používaným liekom prvej pomoci je Arnica montana. Účinky Arnici sú najznámejšie pri poraneniach a úrazoch. Je výborným svalovým tonikom, pri preťažení tela po ťažkej práci, alebo akomkoľvek fyzickom – športovom zaťažení, ľudovo nazývaným aj svalovica.

Jej účinky sa osvedčili pri operačných, rovnako pri stomatologických zákrokoch, pri pôrode, aj po pôrode. Má protizápalový a antiseptický účinok.

ARNICA MONTANA

Muž 37 r., zaťažil svoje telo pri práci v záhrade až tak, že večer mal pocit, že už ani nevstane zo stoličky. Bolelo ho celé telo, cítil sa vyčerpane, ale pri tom stále tvrdil, že to bude dobré. Podali sme jedenkrát Arnicu 200c pred spaním. Ráno po zobudení sa cítil oddýchnutý, bez bolesti.

Mladá slečna volala, že ju bolí celé telo, cíti každý sval na svojom tele. Deň predtým strávila intenzívnym tréningom v telocvični po dlhšom čase. Už večer cítila, že ju začína bolieť telo. Podali sme Arnicu 30c v niekoľkých dávkach, odporučila som jej zvýšený príjem tekutín počas dňa. Do večera bolo zlepšenie o 70 %, na druhý deň sme zopakovali Arnicu dvakrát. Do večera bolo telo bez bolesti.

Muž v strednom veku, mal absolvovať extrakciu zubu „múdrosti“. Deň predtým sme podali jedenkrát Arnicu 30c. Ráno pred zákrokom si zopakoval dvakrát Arnicu 30c, po extrakcii zubu si  podal jedenkrát Arnicu 30c, spolu s Hypericom 30c . Takto to robil niekoľkokrát za deň nasledujúce tri dni. Zároveň si ústa vyplachoval rozpustenou Calendulou 30c vo vode. Po troch dňoch sa rana zavrela. Bol prekvapený z toho, že vôbec nepotreboval podať žiadne analgetikum od bolesti a ako rýchlo sa cítil dobre.

Starší muž mal nehodu pri práci na stavbe, keď sa mu pricvikol stredný prst pravej ruky medzi betón a drevo. Prst bol opuchnutý, no muž odmietol ísť k lekárovi, chcel si pomôcť sám. Prst začal modrať pod nechtom. Dostal kombináciu Arnici, Hyperica a Ledum v 200c potencii, rozpustených vo vode. Tekutinu popíjal po malých dúškoch počas dňa, najskôr každú hodinu štyrikrát po sebe, potom s dvoj – trojhodinovým odstupom. Už na druhý deň bol prst odpuchnutý, hybnosť sa postupne zlepšovala, prst prestával bolieť. Po troch dňoch povedal, že prst je v pohode, mohol s ním hýbať, vrátil sa mu cit. Len malá časť nechta ostala čierna, ale to už neriešil. Povedal, že to vyrastie.

Hypericum perforatum

Hypericum je vynikajúci na nervové poranenia, ako napr. privretie prstov do dverí, alebo udretie prsta kladivom, pád niečoho ťažkého na prst, zápaly nervov, pád na kostrč, poranenia chrbtice, priškripnutie nervov, tržné a bodné rany. Človek cíti nadmernú bolestivosť, ostrú, vystreľujúcu bolesť, znecitlivenie. Je to veľmi dobrý liek pri stomatologických zákrokoch.

Malá slečna si privrela prst do dverí auta, po podaní dvoch dávok Hyperica 30c zabudla, čo sa jej to stalo a vrátila sa k nezbedným hrám dieťaťa.

Ženu v strednom veku už niekoľko dní pobolievalo na pravej strane v hrudnej (torakálnej) časti chrbtice. Cítila pichľavú bolesť, ktorá sa rozlieva z jedného miesta smerom k lopatke. Zistila, že potrebuje teplo, lebo akonáhle sa večer trocha ochladilo, bolesť sa zhoršila. Napriek tomu, že bolo teplo a leto, chodila zabalená v šatke. Podali sme pár dávok Hyperica 200c. Po podaní sa postupne pichľavá bolesť stratila a miesto vzniku bolesti sa uvoľnilo.

Ledum palustre

Ledum palustre  je liek na poranenia mäkkých tkanív, podliatiny, ekchymózy (plochý škvrnkovitý krvný výron), bodné rany, poštipnutia hmyzom a uhryznutia zvieratami. Miesto je často veľmi opuchnuté, červené, prekrvené miestami do modra, zapálené. Priloženie chladivého obkladu zlepšuje bolestivý stav.

Muž v strednom veku utrpel úraz pri práci na stavbe, kedy sa mu nečakane zložil rebrík a dostal ranu do tváre. Okrem tržnej rany obočia a pery, ktoré sa museli zašiť, bolo najviac zasiahnuté ľavé oko. Oko bolo celé podliate krvou, opuchnuté a mierne namodralé. Podávali sme niekoľkokrát denne Arnicu 30c a Ledum 30c. Počas dvoch dní sa opuch vstrebal, začervenanie ustúpilo. Ostal len mierny modrý nádych v kútiku oka, ktorý postupne ustúpil. Zašité rany sa pekne zahojili.

Ten istý muž po takmer roku dostal nešťastnou náhodou ranu do toho istého oka. Znovu to bola tržná rana, ktorú bolo treba zašiť. Vytvoril sa mierny opuch s tmavomodrým sfarbením. Podali sme Arnicu 30c spolu so Symphytom 30c. Do dvoch dní sa „monokel“ vstrebal na 80%  a do ďalších troch dní zmizol úplne. Ostali sme pri podávaní Arnici dvakrát denne ešte pár dní, tržná rana sa postupne zahojila a stehy samé vypadali.

Muž 37r. ma navštívil s komplikovanou zlomeninou nohy v členku. Ako prvú sme podávali Arnicu 30c počas niekoľkých dní, kým mu nohu nedali do sadry. Pokračoval Arnicou spolu so Symphytom v 30c potencii. Oba lieky užíval muž trikrát denne. Po dvoch týždňoch na  kontrole bola kosť zrastená. Sadru dali dole s tým, že na nohu ešte nemá dostupovať a zaťažovať ju, ostala v spevnená v ortéze. Pokračovali sme Arnicou a Symphytom, no iba 1x denne. K tomu sme pridali Calcareu phosphoricu 9c trikrát denne. Počas nasledujúcich desiatich dní noha spevnela, sval sa zregeneroval, muž začal nohu postupne zaťažovať a normálne chodiť.

Symphytum officinale

Symphytum officinalis (kostihoj lekársky), je vhodné pri úrazoch, kedy má miesto poranenia tmavomodré sfarbenie a mierny opuch. Zároveň je vynikajúcim spoločníkom na všetky ochorenia kostí ako napr. osteomyelitída, vredy kostí, choroby chrbtice, pri traume a poraneniach.

Žena vo veku 57r. ma požiadala o pomoc, ako zvládnuť operáciu maternice a vaječníkov. Podali sme Arnicu 30c deň pred operáciou. Zopakovali sme dávku tesne pred operačným zákrokom. Po prebudení z narkózy si podala jednu dávku Arnici 200c. Pokračovala Arnicou 30 c spolu s Bellis perenis 30 c prvé tri dni po operácii. Zároveň si potierala ranu Calendulou 30c, roztopenou vo vode. Neskôr pokračovala len Arnicou 30c dvakrát za deň. Po operácii sa cítila veľmi dobre. Nebola opuchnutá, nič ju nebolelo, len sa cítila ospalo, ale to ju vôbec netrápilo. Povedala, že bola jediná v nemocnici, ktorá už behom jedného dňa fungovala sama a nerobilo jej problém hýbať sa. Do dvoch týždňov po operácii bola v poriadku a vrátila sa do pracovného procesu.

Calendula  je prirodzené antiseptikum, zabraňuje otrave krvi. Dobre pôsobí na odreniny, opuchy, rezné, otvorené, potrhané, alebo hnisajúce rany. Zastavuje krvácanie, urýchľuje hojenie, zmierňuje bolesť. Výborne pôsobí pri operačných zákrokoch, alebo pôrode.

Bellis perennis je liek na pomliaždené vnútorné orgány, napr. kopnutie do žalúdka, udretie do prsníka, operácia brucha alebo pôrod. Hovorí sa jej aj hlbšia Arnica. Používame ju vtedy, keď Arnica nie je na konkrétny stav dostačujúca.

4r. dievčatko si samo čistilo uško a pribehlo za mamou s krikom a plačom. Tyčinku na čistenie si vrazilo hlbšie ako treba. Uško najprv iba bolelo, do dvoch hodín z neho začala vytekať krv. Nasledujúce ráno vzala mama dievčatko k lekárovi . Ten skonštatoval, že ucho je v poriadku, bubienok je nepoškodený, ide len o podráždený zvukovod. Mamička nechcela zbytočne podávať ATB kvapky a hľadala alternatívnu pomoc. Po príchode ku mne sedelo dievčatko mame na kolenách a pozeralo na mňa s veľkými, vystrašenými očami. Mama spomenula, že dievčatko si až úzkostlivo kontroluje vatu v ušku, či je čistá, v pravidelných intervaloch sa uisťuje, že bude v poriadku a uško sa zahojí. Odvtedy, ako sa dievčatko pichlo, ostalo v šoku. Nečakalo, že sa také niečo môže stať a trvalo dlho, kým sa upokojilo. Dokonca malo aj zvýšenú teplotu. Dostala Aconit 30c. Dievčatko zažilo šok ako pri úraze, zľaklo sa a úzkostlivo sa bálo o svoje zdravie.  Po podaní lieku počas dňa ešte jeden krát stúpla teplota, ale počas nej spalo a začalo sa potiť. Po zobudení sa viditeľne cítilo lepšie. Ucho prestalo krvácať. Dievčatko zabudlo na bolesť uška, už nechodilo za maminou s otázkou, či je v poriadku.

Aconitum napellus

Aconit je známy pri akútnych stavoch, napr. pri zľaknutí sa pri úraze, alebo aj po vystavení sa suchému chladnému vzduchu, prievanu, šoku zo zranenia. Zaberá aj pri duševnom otrase, zlosti, pri potlačí potenia. Človek má vystrašený, až úzkostný výraz. Má strach o zdravie, neverí v uzdravenie, bojí sa davu, tmy, straty kontroly, nehôd, tunelov. Je to arnika pre oči – pichnutie prstom do oka, abrázie rohovky, piesok v očiach, pri pocite „mám niečo v oku“, to sú typické stavy pre podanie Aconitu.

Na záver jeden nezvyčajný prípad našej fenky, ešte ako malého 8-týždňového šteniatka. Pri svojej zvedavosti spadla z terasy, cca z dvojmetrovej výšky. Ostala otrasená ležať bez pohnutia na zemi. V momente bola podaná Arnica 200 c spolu s Aconitom 200c. Ihneď sme navštívili veterinára, ktorý len skonštatoval, že nemá nič zlomené, treba počkať, ako sa stav vyvinie a nezbednicu treba sledovať. Rozhodli sme sa teda pokračovať s homeopatiou a nevzdávať to. Po príchode domov sme pokračovali s Arnicou 200c. Fenka bola ospalá, no postupne sa preberala. Do druhého dňa začala normálne chodiť a fungovať. Pár dní sme ju pozorovali, vyzerala normálne, ale jej správanie bolo bláznivé. Stále behala a na všetko bezdôvodne štekala.  Zároveň mala problém ostať sama. Akonáhle cítila, že odchádzame z domu, kňučala a zavýjala. Chcela som podať Heleborus, ktorý je veľmi dobrým liekom pri úrazoch hlavy, no jeho prejav je slabosť, únava, spomalenosť až apatické správanie. Uvedomila som si, ako sme si hovorili, že stále behá a správa sa ako malý šialenec. Tak som si ju lepšie prezrela. Mala rozšírené zreničky a zvláštny, priamy pohľad, ktorý u psíkov nie je normálny. Podali sme Hyoscyamus 30c v niekoľkých dávkach. Behom jedného dňa prestala pobehovať a štekať ako blázonko, jej oči sa vyčistili. Pri odchode z domu  prestala kňučať a vyvádzať. Opäť sa z nej stalo nezbedné šteňa, ktoré nič netrápilo. Dnes má štyri roky. Hyoscyamus je veľmi dobrým liekom na mozog a nervové poruchy, rovnako aj na otras mozgu. Jedným z prejavov je bláznivé správanie.

Hyoscyamus niger

Toto bola malá prehliadka toho, ako sa dá využiť homeopatia v každodennom živote pri akútnych poraneniach i operáciách. Sú to situácie, ktoré nás vedia nepekne potrápiť, no s homeopatiou je život ľahší. Každý z homeopatických liekov je výnimočný a má toľko všestranných  uplatnení, ktoré viete využiť kedykoľvek a kdekoľvek.  Niekedy stačí siahnuť napr. do kabelky. Ak si však nebudete vedieť rady, obráťte sa na homeopata vo svojej blízkosti.

foto: pixabay