Zápcha (obstipácia) patrí k častým problémom u detí, od bábätiek až po dospelých. Spájame ju hlavne so stravou, ale zabúdame  na mentálne problémy. Tak ako u nás dospelých, aj u detí to môžu byť rôzne faktory. Okrem diétnych chýb aj zmena prostredia – nástup do školy, škôlky, cestovanie, stres, zmena návykov, strach. Niekedy to trvá krátkodobo, vtedy hovoríme o akútnej zápche, alebo sa s tým potýkame dlhodobo, a je z toho chronický problém.

Hrubé črevo spájame s najhlbším podvedomím. V prirodzenom procese nás hrubé črevo zbavuje odpadov z tela, toho, čo nevládzeme stráviť.  Spokojný život je rovnováha. Prijímaš, musíš aj vylučovať. Dostávaš, musíš dávať. Zápcha sa prejaví vtedy, keď sa nedokážeme zbaviť svojich starých postojov,  názorov, predstáv, uviazneme v minulých udalostiach, ostane v nás zlosť, strach, stuhnutosť, pretože nechceme nič zmeniť. Zaskočia nás nové udalosti, zmeny, držíme sa ich oceľovou reťazou, lebo: „…. čo keby nám to  ublížilo a my by sme sa nevedeli brániť, bude nám to chýbať… “  Vtedy je lepšie začať šetriť a nechať si to pre seba – držať a nepustiť. Začneme sebecky šetriť na úkor svojho tela!

Deti často majú problém so zmenami, ktoré si my dospelí ani neuvedomujeme. Berieme veci ako samozrejmosť, ale malý človiečik prišiel na tento svet, aby sa učil nové veci. Príroda to zariadila úžasne, keď každému z nás dala individualitu, aby sme neboli rovnakí. Každý máme svoje tempo na spoznávanie tohto sveta a my si nájdeme svoj spôsob strávenia všetkého, čo sa okolo nás deje.

Aj moja dcérka nebola pripravená na zmenu. Mala necelé dva roky, keď som ešte počas materskej dovolenky začala študovať na Akadémii slovenskej homeoaptie.

Je to usmiate, spokojné dievčatko, ktoré sa rado túli a potrebuje blízkosť maminky. Jej reakciou na môj prvý víkendový odchod bol plač s odmietaním ostatných okolo seba, a pri návrate plač s privlastnením si ma len pre seba samu. Najskôr to bolo pár dní bez stolice, čo sme neriešili, veď u detí sa to stáva. No keď už „to“ prišlo, nastal problém. Stolica sa ťažko vypudzovala a po stolici bolel konečník, lebo bola tvrdá a bobkovitá. Neprišla úľava, ktorú sme očakávali. Neskôr sa dostala do štádia, kedy odmietala ísť na nočník, lebo sa bála, že znova zažije rovnakú bolesť a tak ju radšej zatlačila späť a odkladala proces vyprázdňovania. Dostávala Plumbum 9C. Pomohlo asi tak na necelé dva týždne, kým som znova nešla do školy. Celý proces sa opakoval, tentokrát som nasadila Plumbum znova, no tentokrát bez efektu. Jej jedálniček bol pestrý, všetkého mala dosť, tak som sa pýtala: „ V čom je stále problém?“. Dvojročné dieťa Vám nepovie, čo ho trápi. Podľa stolice a príznakov sme striedali Bryoniu a Nux vomicu. Dostali sme sa do fázy, kedy už neodmietala ísť na nočník, ale vždy som ju pri tom musela držať za ruky a akoby pomáhať s jej vylučovaním stolice. V dcérkinej hlavičke ostalo niekde zaznamenané, že na konci to bolelo. V tom období sa mi do ruky dostala kniha Nemoc ako reč duše detskej od R. Dahlka. Po prečítaní, čo zapríčiňuje zápchu u detí a čo sa v nich asi odohráva, som pochopila, že celé som to spôsobila ja. Nepochopila som, že vlastne dostala strach, že ju opustím a moje hysterické správanie okolo zápchy ju doviedli do stavu zmätenosti, kedy prestala chápať, čo je pre ňu dobré a úplne normálne. Pri mojich odchodoch dostala strach a neistotu, či sa mama ešte vráti. Ďalej som hľadala homeopatický liek, ktorý by nám uľahčil lúčenie pri mojom odchode a prestalo ťažké vyprázdňovanie. Chodili sme síce na stolicu každý 2. -3. deň, ale keď už to malo v ten deň prísť, jej nálada bola premenlivá. Chvíľu sa smiala a za okamih odmietala všetko. Boli sme ako na hojdačke. Doviedlo ma to k lieku Pulsatilla, ktorá nám priniesla úsmev na tvári a na nočníku, bez plaču a nervozity. Pochopila, že ju to už nebolí a keď urobí to svoje „habko“, tak je v poriadku. Keď som potom odchádzala do školy, zakývala mi pri dverách, dala pusinku a len sa uistila, že sa vrátim večer domov a ona sa bude na mňa tešiť. Obe sme sa oslobodili. Stolica sa vrátila do normálu, našli sme si rituál, vyprázdňovanie vždy večer pred kúpaním. Ja som pochopila, že už nikdy si nebudem klásť otázku: „Prečo?“, ale budem hľadať, čo mohlo byť spúšťač problému.

Ako Dahlke uvádza vo svojej knihe: „Ako príliš autoritatívnym, tak i príliš starostlivým štýlom výchovy v zmysle prehnanej ochrany (overprotecting-syndrom) sú nevhodné a vedú priamo do slepej uličky zápchy.“

Pulsatille sa hovorí, že je ako aprílové počasie, napr. plač ako rýchlo prišiel, tak aj rýchlo odišiel. Túži po utešovaní, vyžaduje si pozornosť. Stále sa motá okolo matky. Pre Pulstillu je typické, že bolesti sa sťahujú. Tak je to aj so stolicou, ktorá má zakaždým inú farbu, tuhosť. Obtiaže sa objavujú postupne a pomaly. Má malý pocit smädu. Neznáša teplo. Túži po chlade a čerstvom vzduchu, úteche. Miluje sladkosti a zmrzlinu. Má averziu na tučné jedlá. Môže sa objaviť časté grganie.

Všade sa uvádza, že počet  stolíc, konzistencia, tvar a spôsob vyprázdňovania je u každého dieťaťa individuálny. Deti mávajú väčšinou stolicu 1-2krát denne, ale v niektorých prípadoch prichádza 1-krát za dva dni, prípadne zriedkavejšie, bez pocitu diskomfortu pri vyprázdňovaní. Vyprázdňovanie je reflexný dej a dieťa si ho začína uvedomovať okolo druhého roku života. Dieťa sa učí správny postup pri defekácii, pre ktorý je dôležitý nielen psychologický problém vyprázdňovania, ale aj zloženie stolice – správna životospráva. Samozrejme, prvé, čo my, mamičky riešime, je strava. Snažíme sa, aby dieťa malo dostatok tekutín, vlákniny, ovocia, zeleniny. Sledujeme, čo im robí zle, napr. sladkosti, banány, zemiaky a pod., no nezamýšľame sa, kde nastal problém. Ale keď prídeme na to, čo ho spôsobilo, je to úľava nielen pre nás, ale aj pre dieťa.                     

Liek Opium sa prejavuje tvrdou čiernou stolicou. Bez nútenia na stolicu celé dni, alebo stolica ustupuje. Problém vypustiť flatus, kŕče v črevách, vtedy dieťa plače vo dne v noci. Je to veľmi dobrý liek aj u novorodencov, kedy primárnou príčinou problémov je stres a strach z pôrodu, či úľak matky z tehotenstva,  alebo lieky užívané na konci tehotenstva . Dieťa môže byť ospalé a tiché. Zhoršuje sa teplom a spánkom. Odmieta jesť.

Ďalším zaujímavým liekom je Phosphorus, ktorý miluje chladné nápoje, studené mlieko, studené jedlo, zmrzlinu. Stav zhoršujú teplé nápoje, varené mlieko. Aj napriek tomu, že túži po veľkom množstve vody, trpí na obstipáciu. Jeho stolica je tvrdá, tuhá a úzka (ako psík), vytlačená s veľkou námahou, môže sa objaviť krv v stolici, fisury. Dieťa túži po spoločnosti, ľahko sa vyľaká. Je citlivé na atmosferické zmeny ako chodiaci barometer. Stačí mu krátky spánok, aby načerpal energiu, no so zaspávaním má problém, bojí sa strašidiel, duchov, stále opúšťa postieľku a vyhľadáva spoločnosť.

Raz mi napísala kamarátka, či jej neviem pomôcť s dcérkou, ktorá odmieta chodiť na nočník. Má už tri roky a začala chodiť do škôlky. Začalo to asi pred rokom, keď si začala uvedomovať, že kaká a chodí na nočník. Stolica býva každý druhý deň, alebo keď je problém, každé 3-4 dni. Vtedy je na konci zaschnutá, tvrdá, následne bolí pri tlačení, vytvorila sa fisurka z nadmerného tlačenia. Asi pred rokom užívala preháňadlo,  ktoré pomohlo iba nakrátko a rodičia ho vysadili, pretože je návykové. Chvíľu pomáhala slivková voda, ale ani tá nebola tým správnym riešením. Keď to na väčšinou okolo obeda alebo večer na dievčatko príde, behá okolo stola po špičkách, zadržiava, ale keď to je na konci, tak po prehováraní si sadne a kaká. Do plienky nemala problém kakať. Bojí sa ísť na nočník. Má rada studené jedlo, alebo nie príliš teplé, mlieko, sladkosti.  Potí sa v oblasti chrbta, ale hlavne na hlave.  Keď príde na kakanie, je nervózna, nikam nechce ísť, lebo sa vyprázdňuje iba doma. V škôlke sa pociká, keď plače za maminkou, alebo sa hanbí pýtať na WC. Dievčatko, ako som ho poznala, pôsobilo mäkkým dojmom, bolo blonďavé, spokojné v blízkosti matky a svojom svete, no vie si postaviť hlavu, keď niečo chce. Chce vykonávať potrebu iba doma. Odporučila som jej Calcareu carbonicu 30C  v kombinácii s Nitric acid 9C. Nitric acid mal zahojiť trhlinky, ktoré sa tvorili po vypudení stolice, ten mala vysadiť po troch dňoch a pokračovať len s Calcareou carbonicou. Po troch dňoch mi písala, že po začatí užívania do dvoch dní išla maličká na nočník s menšími protestami ako predtým, stolica bola mäkkšia a nie taká hustá, bez bolesti na konci. Nasledujúci týždeň bola stolica každý druhý deň celkom v poriadku, na siedmy deň si sadla sama na nočník a v pokoji sa vyprázdnila. Potom aj ďalší deň.

Zvolený liek Calcarea carbonica  je známy aj svojím chýbajúcim pocitom vyprázdniť sa, dieťa býva spokojné i počas zápchy. Má studené ruky a nohy, stav sa zhoršuje chladom, vlhkom, duševnou, telesnou námahou. Môže mať podivné chute ako napríklad mydlo, omietku, zem a podobne. Z potravín má rado vajíčka, sladkosti, môže mať odpor, alebo túžbu po mlieku. Zlepšuje teplé počasie, sucho. Túži po domove.

Psychosomatické príčiny zápchy u detí:

  • Skoré uplatňovanie vysokých nárokov na čistotu
  • Prílišná starostlivosť a opatera vo výchove, prehnaná ochrana – dobre mienené rituály prenesené v zmysle v ich vzťahu k rodičom
  • Keď sa celá rodina zbehne okolo nočníka a čakajú na „ veľký zázrak“, môže sa stať, že dieťa dospeje k názoru, či vôbec stojí za to, obdarovať celú skupinu (rodinu) príbuzných každý deň
  • Príchod nového súrodenca – strach, že stratia rodičovskú lásku
  • Návrat matky do zamestnania – toto môže prežiť dieťa ako odlúčenie, dôsledkom čoho je, že začne šetriť svojím darom a radšej si podrží to, čo už raz má. Začne trpieť úzkosťou z cudzieho prostredia a odlúčenia od matky – podobne ako dospelých, trápi cestovná zápcha
  • Zmena denného režimu, obvyklého okolia.
  •  Aj zmena rituálu nočník – toaleta, môže byť spúšťačom. Toto si zaslúži pozornosť a uznanie, ale nesmie prísť k boju o moc, lebo vtedy rodičia pre hrajú svoj boj a celý problém sa len rozrastie.
  • Nástup do škôlky, školy, zmena školy

Chlapček 2,5r. zámerne zadržiava stolicu. Keď už to na neho ide, zatlačí stolicu do vnútra. Po tom, ako sa podarí ho dostať na WC, ide normálna stolica a on je spokojný, pritom si vyžaduje matkinu prítomnosť, najradšej potrebu robí len doma, mimo domova mu to nejde. Odmieta ísť na stolicu povie: „ To nie je pekné“. Predzvesťou býva aj inkotencia – únik moču, pobehovanie po špičkách. Občas sa mu stáva, že sa pociká aj v noci. Bolieva ho bruško, ktoré je nafúknuté. Má rád jógurty, mäso, cestoviny, sladké.  Nemá rád ovocie, zeleninu. S tekutinami nemá problém, dokonca ich vyžaduje. Stolica u neho býva buď obdeň, alebo raz za 5-6 dní. Sulphur, ktorý bol zvolený postupne, odstránil odmietanie  stolice. Začal sa pýtať sám a matku už ako spoločnosť k tomu nepotreboval. Objavila sa chuť na ovocie, ktoré si začal sám pýtať.

Sulphur rád hromadí veci a nerád sa s nimi lúči. Preto i jeho telo si rado hromadí odpadové látky, ktoré má potom problém vypudiť von. Brucho býva nafúknuté. Chuť k jedlu je malá, dokonca sa môže vytratí, ale je tu veľká túžba po tekutinách. Chutí mu sladké a slané. Má odpor k teplú, túži po čerstvom vzduchu.  Stolica je príliš veľká a bolestivá, dieťa sa bojí ísť na stolicu, lebo bolesť môže byť pri prvom pokuse priveľká a svoj pokus vzdá. Má odpor ku kúpaní, alebo má prehnané nároky na čistotu. Zlepšuje suché teplé počasie, potenie, čerstvý vzduch, pohyb, odkryté nohy. Zhoršuje atmosferické zmeny, kľud, nedostatok pohybu, uzavretý priestor, 11 hod. doobeda, v noci.

Ďalšie homeopatiká, ktoré dokážu pomôcť pri zápche:

Nux vomica – antidotuje nadmerné podávanie preháňadiel a liekov. Dochádza k neúplenému vyprázdneniu stolice, akoby časť ostávala v pozadí. Je tu absencia túžby po defekácii. Spôsobuje ju málo pohybu – je to dobrý liek pri cestovnej zápche, nepozornosť k jedlu vedie k nečinnosti orgánov, má lenivé návyky. Deti sú nekľudné, podráždené, často postihnuté zažívacími ťažkosťami. V školskom veku sú súťaživé v športoch, učení a ťažko sa vyrovnávajú s prehrou. Môže sa objaviť žiarlivosť voči súrodencom alebo deťom v škole.  Silné strachy z tmy. Deti sa boja chodiť na stolicu, lebo ich stolica je tvrdá a bolestivá.

Alumina – častý liek u novorodencov. Nervový systém je spomalený, čo sa môže prejaviť spomalenou peristaltikou alebo zápchou. Objavuje sa suchosť slizníc, stolica, hoci je mäkká, sa ťažko vyprázdňuje. Bolestivosť konečníka po vyprázdnení. Zhoršuje teplo, zemiaky. Zlepšuje čerstvý vzduch, vlhké počasie.

Lycopodium– nafúknuté a napnuté bruško, lepšie odchodom plynov a grganím. Dieťa nemá rado tlak- tesné oblečenie v oblasti bruška. Je počuť hlasné škŕkanie v brušku. Zlepšuje jemné masírovanie bruška. Zhoršuje jedlo, ospalosť po jedle.  Stolica je tvrdá a suchá na začiatku, potom mäkká. Dieťa je podráždené pri prebudení, precitlivelé, diktátorské, plačlivé pre maličkosti.  Zápcha sa prejavuje, keď je preč z domova. Psychická príčina – strach, ľak, žiaľ, poníženie, úzkosť, jazda v kočiari.

Silicea – zápcha bez nútenia na stolicu, tzv. „Hanblivá stolica“. Stolica sa zaťahuje, i keď bola predtým skoro vypudená. Môžu sa objaviť rektálne abscesy, fisury, fistuly. Dieťa túži po sladkostiach, vajíčkach. Má odpor k mlieku, mäsu, soli. Deti môže byť precitlivelé, podráždené a neústupné. Zároveň sa u nich objavuje poddajnosť a hanblivosť.

Medorinum – častý liek u novorodencov (0-4 týž.). Dieťa má veľkú chuť k jedlu, vyrážky okolo konečníka, plienkovú dermatitídu – akoby bola koža poškriabaná. Pri zápche sa musí zaprieť, aby vytlačilo stolicu.

Borax – deti do 1 roka – dieťa má strach z pohybu zhora nadol, plače, má strach s eskalátorov, zo schodov, húpania v kresle, nemá rado výťahy. Zelená, slizovitá stolica, ktorá je vypudená s bolesťou. Citlivosť na zvuky, ľaká sa pri nich. Časté afty v ústach, nose. Kojenec pije s ťažkosťami, dôvod môže byť, že ústa sú celé bolestivé. Časté nútenie na stolicu. Keď sa mu podarí vypudiť stolicu, je spokojné, šťastné, čulé, zatiaľ čo predtým bolo nevrlé, uplakané, nespokojné.

Bryonia – Pre Bryoniu je typická suchosť všetkých slizníc, aj keď má veľký smäd a chuť na veľké množstvo tekutín. Stolica je suchá, objemná, tvrdá, hnedej až čiernej farby, ktorá sa drobí bez nútenia na stolicu. Deti nemajú rady, keď ich niekto nosí alebo dvíha. Chcú veci, ktoré nemôžu mať a potom ich odmietajú. Niečo chce, ale nevie čo. Zhoršujú teplé nápoje, kapusta, hrach, fazuľa, pohyb nahor. Zlepšuje absolútny kľud, tlak, studené nápoje a jedlo, studené obklady.

Homeopatia je krásny, nenásilný spôsob ako pomôcť sebe, deťom, svojím blízkym. Dostáva telo do rovnováhy aj pri probléme ako zápcha. Nie je nad krásny šťastný detský úsmev.

Použitá literatúra:

Materia medica pre homeopatickú prax – Dr. Tinus Smits

Nemoc ako reč detskej duše – Ruediger Dahlke a Vera Kaesemann

www.svethomeopatie.cz

www.annarayner.com