Celý náš život je o vzťahoch. Od narodenia sú to rodičia, postupne pribúdajú rôzne priateľstvá, lásky/manželstvá, pracovné vzťahy a vlastné deti. Vytvárame si ich aby sme neboli sami, hľadáme porozumenie, lásku. Túžime mať okolo seba tých, ktorý nás pochopia, podržia v ťažkých chvíľach, dajú nám lásku a nehu. Ako sa posúvame životom vpred zažívame situácie, ktoré narušia naše základy. Takúto trhlinu v základoch je niekedy veľmi ťažké zaceliť a zároveň nájsť dôveru vo svojom vnútri.

 HIRUNDO RUSTICA – lastovička ob. – „U dedka som mala kľud. Ako keď sa nadýchneš čerstvého vzduchu. Bola som slobodná.“

Prvý kontakt s touto klientkou bol ohľadom akútneho stavu. Prechladla a bolelo ju hrdlo. V tom čase jej pomohla Bryonia alba. Po štyroch mesiacoch sa však bolesť hrdla vrátila. Síce už nie v tak intenzívnej podobe, ale opakovane podaná Bryonia bolesť hrdla už nevyliečila. Pri kontrolnom sedení sa rozvinul príbeh, ktorý ma doviedol k lieku Hirundo rustica – lastovička.

Od detstva komunikovala s anjelmi. Keď o tom povedala rodičom, neverili jej. Nerozumela tomu, prečo ju vyhľadávajú, a tak sa bála. V noci vyhľadávala rodičov a túžila s nimi spať, no oni ju nevedeli pochopiť. Postupne tento nadprirodzený svet vytesnila, akoby ho nechala zaspať.

Rodičia sú realisti. Doma boli neustále konflikty a napätie. To napätie je stále v dome. Myslela si, že je to kvôli nej. Nerozumeli si a ona sa pri nich cítila ako vo väzení. Nemala voľnosť, nemohla dýchať. Myslela si, že ju adoptovali, nepatrí do ich rodiny. Brala to tak, že ona je tá zlá, nemala sa narodiť. Som najstaršia. Bratia boli vždy uprednostňovaní. Robila všetko preto, aby bola mama spokojná. Doma bola na prvom mieste práca a potom zábava. Mama nevedela pochopiť, že najradšej maľuje, tvorí. Bola to záhaľka. Túžila po dôvere matky, chcela jej dokázať, že je dobrá dcéra. Keď mala 19 rokov, presťahovala sa k dedkovi. U rodičov nemala kľud. Pri dedkovi získala slobodu a konečne sa nadýchla čerstvého vzduchu.

Až keď mala 30 rokov, napísala mame list o svojich pocitoch, ktoré jej nedokázala povedať z očí do očí. Potom si veľa vecí navzájom vysvetlili. Mama jej povedala, že nevedela pochopiť jej jemnocit, vzťah k umeniu.

Bola už jeden krát vydatá, no nebola šťastná. Nemohli mať spolu deti. Partner ju postupne začal dusiť. Snažila sa vydržať, potom pochopila, že to takto ďalej nejde. Keď sa rozvádzala, nikomu o tom nepovedala. Veľmi sa hanbila, cítila to ako zlyhanie. Po rozvode trvalo istý čas kým našla odvahu pohnúť sa vpred iným smerom. Postupne ju to priviedlo ku kraniosakrálnej terapii, arterteriapiji, maľovaniu obrazov s anjelskou tematikou. Vedie krúžky výtvarnej výchovy pre deti. Maľuje obrazy na steny s rôznou tematikou. Teraz začala pracovať na jednom projekte, kde maľuje na fasádu domu rôzne ornamenty.

Bytosti ju stále vyhľadávajú.  V detstve  sa ich bála, teraz už vie ako s nimi komunikovať. Vo svete duchov môže byť voľná, nie ako vo väzení.

Hovorí o sebe že je „dríč“, „makač“, no zároveň lenivec. Keď nič nerobí, má výčitky. Zároveň chce robiť veľa vecí na dome, maľovať. Má veľkú chuť žiť. Obklopuje sa množstvom kamarátov a zároveň rôznymi aktivitami. Miluje hudbu, drakov, emotikony. Drakov asi preto, lebo je v čínskom horoskope drak. Emotikony vyjadrujú emócie, ktoré môže pridávať, keď píše správy.

Teraz je spokojná. Má, po čom vždy túžila: muža, dom, robí to, čo chcela. S manželom si rozumie. Majú vyrovnaný vzťah, aj keď nemajú deti. Vníma sa pozitívne. Má túžbu žiť, chuť premieňať, zveľaďovať. Rada trávi čas so svojimi psami, relaxuje pri nich. „Pri psoch som to JA.“ Jediné, čo by si želala, je zväčšiť pozemok.

Hovorí, že by potrebovala poriadnu dovolenku. Ísť k moru. Do tepla, za slnkom, na miesta, ktoré miluje. Keď nič nerobí, je nervózna, nespokojná. Nemá rada keď klienti tlačia na termíny. V poslednom období má pocit, že pracuje z posledných síl, aj keď sa snaží veľa oddychovať. Klienti majú pocit, že má byť pre nich stále k dispozícii. Ona však nemá svoj vnútorný pokoj. Využívajú jej energiu. Nevedia sa vžiť do jej kože a pochopiť, že aj ona potrebuje čas pre seba, aby im vedela pomôcť.

Po podaní homeopatika Hirundo rustica do troch dní začala znova po dlhšej dobe maľovať. Naraz namaľovala tri anjelské obrazy. Po desiatich dňoch sa cítila o 80% lepšie. Zopakovali sme liek. Bolesť hrdla úplne ustúpila. Usporiadala si pracovné záležitosti, postupne vypustila niektoré aktivity.

Pre vtáčie lieky je typická túžba po slobode, neradi sa cítia uväznení, majú radi pocit ľahkosti, v ich snoch sa často opakuje lietanie. Sú spokojní so svojím životom a aj so sebou. Nechcú, aby ich stiahli späť negatívne spomienky. Zaujímajú sa o duchovné veci, hudbu, umenie.  Radi sa starajú o svojich blízkych, majú silne vyvinutý zmysel pre povinnosť.  

Lastovičku u nás spájame s jarou a jeseňou. Je pre nás symbolom príchodu teplých dní, a na jeseň svojím zhromažďovaním symbolizuje začiatok jesene. V rôznych kultúrach bola lastovička symbolom materstva, plodnosti, bola patrónkou žien pri narodení. Spájali ju aj s egyptskou bohyňou Isis. Isis bola patrónkou neba a vetra. Námorníci si lastovičku často tetovali  na svoje telo, aby sa šťastne vrátili na miesto, z ktorého vyplávali. Lastovička má neuveriteľnú výdrž, preletí desaťtisíc kilometrov, len aby sa dostala domov. Za letu aj spí, a pritom nestratí smer. Zároveň je veľmi starostlivá matka, miluje svoj domov a deti.

LAC EQUINUM (kobylie mlieko) „Milujem slobodu, pocit, že voľne dýcham. Vtedy nemám limity.“

Pre túto nespútanú mladú ženu, bol prvotný problém pre vyšetrenie bradavice na nohe. Už v minulosti použila homeopatickú liečbu, ktorá jej veľmi pomohla. Zaoberá sa výživou detí a rôznymi terapiami pre tehotné a malé deti. Momentálne sa vzdeláva v oblasti hypnopôrodu. Má  šesťročného syna z umelého oplodnenia. Muž na ňu už dva roky tlačí, aby mali ďalšie bábätko, ale ona sa tomu bráni. Už nechce znova zažívať celý ten proces okolo umelého oplodnenia. Pýta sa sama seba, čo bude, keď príde bábätko. Má strach, že stratí svoju slobodu. Po prvom pôrode po nej manžel chcel, aby znova otehotnela. Ale ona nebola  pripravená na ďalšie tehotenstvo. Predsa však mali dcérku, ktorá po pôrode zomrela. Túži po bábätku a prirodzenom otehotnení, chce si to však vychutnať. Aj dojčenie. Syna dojčila len rok. Bábätká sú pre ňu mäkučké, huňatučké stvorenia, s ktorými sa môže do nekonečna mojkať. Keď otehotnela umelou cestou, mala pocit, že sa vnútorne prepla. Cítila to, ako by jej niekto riadil život. Prišla o svoju slobodu. Syna miluje, je rada, že ho má. Venuje sa mu naplno. Keď sú spolu doma, stále sa mojkajú a veľa rozprávajú. 

Miluje cestovanie, dovolenky aj niekoľkokrát do roka. Chce  robiť veľa vecí naraz. Veľa pracovať, veľa cestovať. Naplniť si tieto potreby. Dovolenka bez rodiny je niečo, kde sa uvoľní, a potom sa vráti do svojho hniezda.

Podľa jej slov musel o ňu je manžel bojovať. Uvedomovala som si, ako ju miluje. V živote nemala núdzu o kontakt s druhým pohlavím. Manžel je racionalista, neobjíme ju len tak. Ona musí  prísť a objať ho. Na kurze hypnopôrodu, ktorý momentálne navštevuje, spoznala muža. Nevie prečo, ale priťahuje druhých mužov. No toto je iné. Napriek tomu, že sú medzi nimi veľké rozdiely, funguje medzi nimi chémia. Toto s manželom nemá. Ten druhý muž niečo vyžaruje, stačí, že sa na ňu pozrie. Je to niečo nové, čo doteraz nezažila. Je tam energia a sila. Žije v Prahe. Praha je pre ňu ako začasovaná, priam ju to tam ťahá. Predchádzajúci chlapi boli zakomplexovaní. Radšej ich nechala tak. Ona je rebelka, robí veci podľa seba. Začala si robiť rôzne kurzy, napríklad psychosomatiku, ale manžel tomu nerozumel. Tento priateľ ju chápe. Hovorí: „Je tu veľa konštelácii, istá energia. Priateľ je veľmi zvláštny typ, ktorý všetkých irituje.“ Nesadol si ani s jej kamarátkou, priam ho neznáša.

Priateľ je nespútaný a divoký. Nepotrebuje mať veci usporiadané tak ako ona. Nič neplánuje. Napríklad chcela študovať psychológiu, ale išla študovať ekonómiu, len preto, že budova bola krajšia. Nemá rada pocit, keď ju niekto drží pod krkom a chce vychovávať. (V detstve ju otec držal pod krkom a škrtil. Bol opitý.) Bolo obdobie, kedy mala pocit, že nie je dosť dobrá, že je neschopná. Utekala od rodiny. Potrebovala sa realizovať v pracovnom živote. Našla si chlapa. Boli spolu pár týždňov, no potom si uvedomila, že chce byť s rodinou, a tak sa vrátila späť. Chce si užívať život. Berie to tak chlapsky. Keď má chuť na sex, tak si ho dopraje. Strieda mužskú a ženskú energiu. Mužská energia je sila. práca, peniaze, priamosť. Ženská energia je limbický odtlačok, materstvo, krehkosť. Tam vidí dieťa, túžbu pomojkať ho. V detstve jej bola dopriata voľnosť. Má  bratov, s ktorými si rozumie. Otec už zomrel. Mal rakovinu prostaty, nestihli sa rozlúčiť. Vtedy mal syn 7 mesiacov. S mamou mala úžasný vzťah. Jej aj mame hovoril tuláčka. Bratia sú smilníci, asi to majú v génoch

Rada má spoločnosť. Baví ju práca s ľuďmi. Je zapojená ako autorka v celoslovenskom projekte, ktorý sa venuje výžive detí. V podvedomí má strach, že sa neuživí a skončí s holým zadkom. Túži vedieť postarať sa sama o seba.

Miluje plávanie, more. Vtedy sa cíti slobodná. Miluje slnko, pripadá si ako jašterica, lebo sa rada vyhrieva na slnku. Páčia sa jej jazerá, ktoré sú čisté, a všetko je okolo krásne smaragdovozelené. Vtedy sa nabije energiou. Od malička miluje vodu. Je dosť emotívna. Prispôsobí sa rýchlo ako chameleón. Nemá rada sterilné veci. Opakom tohto všetkého je, keď vyhľadá samotu, aby bola sama so sebou. Vo všetkom rada rozhoduje, aby mohla robiť to, čo chce, lebo nemá rada pravidlá. Tanec je pre ňu rovnako dôležitý ako plávanie. Miluje rytmus, cíti sa pri tom uvoľnená. Pri tanci pracujú všetky svaly, je to sexi. Hovorí: „Na chlapov vyžarujem energiu a sexualitu. Mám rada, keď to môžem zamotávať – točiť.“  

Dostala Lac equinum. Zmeny nastali do pár mesiacov. Jej život nabral veľké obrátky. Otehotnela prirodzeným spôsobom, ale s priateľom, ktorého spomínala vo svojom príbehu. Rozviedla sa, presťahovala. Tehotenstvo a pôrod si naplno užila. Splnila si svoj sen a naplnila život šťastím.

Lac equinum je vyrobené z mlieka domestikovanej kobyly. Jeho silnou témou je frustrácia, keď ho obmedzujú opraty, ploty, ohrady. Je obkolesený prekážkami, ktoré musí prekonať, aby sa dostal na slobodu. Držia ho na uzde, ktorú má okolo krku. Je plný energie, napätia, nepokoja. Miluje tanec. Neporiadok nie je dôležitý. Vzpiera sa očakávaniam ľudí okolo seba. Musí si udržať svoje aktivity. Nemá rád, keď je chytený. Svoj pocit obmedzovania si často kompenzuje cestovaním a tancom. Je veľmi temperamentný. Svoj nepokoj ventiluje prácou, umením, spiritualitou. Miluje komunikáciu, spoločenstvo. Základný pocit je – kedy sa už začne skutočný život. Aj keď je spokojný so svojím rodinným a profesným životom, stále má pocit, že mu niečo chýba. Pre jedného to môže byť túžba byť súčasťou veľkého spoločenstva, liečiteľská práca, vzdelávanie, tvorba diel. Iný zas túži objavovať svoju vášeň, aby stretol niekoho iného, kto dokáže túto vášeň prijať a reflektovať ju. Často používa ako prostriedok úniku sex, cestovanie.

Kôň je najrýchlejšie zviera, ktoré si človek skrotil. Symbolizuje vitálnu energiu, rýchlosť. Má prirodzenú potrebu vzduchu, svetla, pohybu, kľudu. Vie rýchlo vytušiť, kedy mu hrozí nebezpečenstvo. Jeho reakcie bývajú prekvapivé a nevypočítateľné. Je to veľmi spoločenské zviera.

LIMENITIS BREDOWII CALIFORNICA – motýľ „Už od narodenia rada cestujem. Túžim objavovať iné kultúry a vidieť svet z inej stránky. Je to krásne mať otvorené možnosti.“

Nasledujúci príbeh je o mladom dievčati, ktorú trápi ťažké akné na tvári a chrbte, potom ako sa rozišla s priateľom, ktorý ju podvádzal. Psychicky to dosť zle znášala zároveň trpela nechutenstvom. Už počas puberty mávala občas mierne akné, no teraz je to dosť zlé.

Po rozchode ju jej rodičia vôbec nepodporili. Neverili, že ju podvádzal. Pokladali to za vymyslené klamstvá, lebo si s ním veľmi rozumeli. No ona vedela, že je to pravda. Vedelo o tom dosť ľudí. Uverili jeho rečiam, majú klapky na očiach. Akoby im to doteraz nedošlo. Hlavne mama.

Problém s priateľom nastal keď si pred letnými prázdninami zlomila nohu, potom ako zle skočila na chodníku. Priateľovi dala najavo, že to spôsobil a nechala mu to vyžrať. To sa prvý krát rozišli no znova sa dali počas leta dokopy. V septembri keď začala škola, boli v poslednom ročníku na gymnáziu, začala dávať prednosť  škole a maturite. Vzťah sa naštrbil úplne keď sa postupne dozvedala od kamarátov, že ju podvádza. Najhoršie na tom bolo, že to trvalo už od leta a zároveň ju pred ostatnými za jej chrbtom ohováral. Rozišli sa počas stužkovej. Mala strašný hnev vo svojom vnútri na neho, až nenávisť. Niekedy ho mala chuť zabiť, za tie veci, ktoré kolovali okolo nej.

Začala čítať motivačné knihy, zároveň sa pripravovať na maturity a prijatie na vysoké školy. Po prečítané motivačných kníh si uvedomila aká bola sebecká. Myslela len na svoje dobro a všetkých okolo seba súdila. Videla len svoju bublinu. Na ľudí  pozerala so zdvihnutou hlavou. Akoby boli menej ako ona. Napríklad na jedno dievča pozerala z hora a teraz zistila, že je to úplne pohodové dievča.

Je jedináčik. Počas detstva jej rodičia dopriali všetko po čom túžila. Robili všetko preto aby sa oni aj ona mali dobre. Hlavne otec. Rada s ním všade chodila, lebo má peniaze. Vtedy sa cítila nadradene. Myslela si, že je to úplne v poriadku. Teraz tomu nerozumie prečo sa tak správala.

Hovorí o sebe, že je úprimná, a povie na rovinu, čo si myslí. Pred tým nepozerala na to, že  tomu druhému môže ublížiť. Necítila vnútorné šťastie. Má problém akceptovať iný názor. Túži po šťastný život. Chce byť spokojná vo svojom tele a so svojím vnútrom. Začala si uvedomovať, aký postoj mala k svojmu okoliu. Zmenou, ktorou prechádza sa mení aj vzťah k rodičom, hlavne k mame. Nerozumeli si. Nevedela jej odpustiť,  že sa nepostavila za svoju dcéru, ale skôr za cudzieho chalana. No neskôr sa úprimne porozprávali a vysvetlili si niektoré veci ako to vnímali. Teraz má pocit, že sa s  mamou  môže porozprávať o čomkoľvek. Ale sú dni keď ju má nechať na pokoji. Začínajú sa viac k sebe otvárať, lebo ide študovať do zahraničia.

Podľa jej slov už od narodenia rada cestuje. Túži objavovať iné kultúry a vidieť svet z inej stránky. Je to krásne mať otvorené možnosti. Nechce byť niekde nasilu, kde nemá byť. Verí v osud, že to čo má byť sa stane. Už počas gymnázia veľa cestovala. Najradšej má New York, lebo tam mohla byť sama sebou. Tam nikto nikoho nerieši. Tu, v malom meste, každý sleduje čo robíš. V NY si vytvorila svoju bublinu a cítila sa super. Pritom  miluje svoju rodinu, domov, priateľov, prírodu. V prírode je ticho, pokoj, ktorý ju nabíja energiou, či je zima alebo teplo. Miluje čas strávený pri knáhách a seriáloch, sama so sebou.

Vybrala si školy v zahraničí. Všade ju prijali. Rozhodla sa pre Anglicko, pôvodne túžila ísť do Ameriky ale to nakoniec kvôli financiám zavrhla. Menej nákladné je Anglicko. Nie je stotožnená so Slovenskom. Vnútorne cíti, že na Slovensku nenašla smer, ktorým by sa mala uberať. Teší na štúdium v zahraničí, ale zároveň mám  obavy, lebo miluje svoj domov.

Momentálne pracuje na tom, aby  bola spokojná so svojím telom a pleťou. Obľubuje chudé dievčatá, no ona už vypadala nezdravo. Teraz počas karantény trochu pribrala. Konečne má ženské tvary. Veľa na seba tlačí, potrebuje prijať samú seba. Nechce už trápiť svoje telo. Kamarátka jej odporučila aby sa postavila pred zrkadlo a sama sebe hovorila aká je krásna. Pomáha to.

Po lieku sa akné začalo strácať. Odišla študovať do zahraničia. Nastalo obdobie veľkých zmien v jej živote. Vyrovnala sa s rozchodom, hlavne po sne, ktorý podľa jej slov ju posunul ďalej, lebo dokázala zatvoriť dvere za nepríjemným rozchodom s bývalým priateľom. Ozvala sa o polroka.  Počas Vianoc sa vrátila na Slovensko, a ostala študovať online, kvôli lockdownom a Covid-ovej situácii. Pleť sa znova zhoršila, no tentoraz viac na chrbte.  Postupne zisťuje, že ju škola a smer, ktorý si vybrala, nebaví. Keď to po novom roku oznámila rodičom, že uvažuje ukončiť štúdium po prvom ročníku. Otec sa potešil, no mama má s tým veľký problém. Nastali nové konflikty s mamou. Povedala jej, že je to jej život. Chcela by študovať niečo iné. Túži po cestovaní. Pomáhať ľuďom.

Nedokáže prijať mamu aká je. Zistila, že je tam viacej neodpustených vecí, ktoré nemá spracované. Začala  jej písať otvorený list, lebo to nedokáže povedať. Zisťuje, že aj s otcom je problém komunikovať. Veľa pracuje a je uzavretý. Teraz ako je doma, sa stáva medzi rodičmi akýmsi zmierovateľom, pri ich komplikovanej komunikácii.

Dohodli sme sa, že zopakuje liek. Po mesiaci, napísala, že sa má lepšie. Chrbát a pleť sa zlepšuje. S mamou pracuje na svojom vzťahu a je to na dobrej ceste.

Motýľ je symbolom ľudskej duše, kreativity a transformácie. Vajíčko-húsenica-kukla-motýľ.. Vzhľad tela je pre  nich veľmi dôležitý tak isto aj farby. Klientka pri prvom stretnutí bola oblečená v hnedo-béžových farbách a neskôr aj sama povedala, že miluje odtiene hnedej až kapučíno. Túžia po seba rozvoji. Byť lepším človekom. Potrebujú rodinnú stabilitu. Lásku otca aj matky.  Ich stredobodom sú vzťahy, ktoré potrebuje mať v harmónii. Častým problémom u nich je koža, chronický zápal dutín, opakujúce sa zápaly močového mechúra, tráviace problémy a autoimunitné ochorenia.

Tí, ktorí hľadajú slobodu, sú pokladaní za rebelov. Často trvá, kým nájdu pochopenie vo svojom okolí. Majú problém upokojiť svoju vitálnu energiu. To ich však ženie dopredu veľkou rýchlosťou. Dostať telo a myseľ do súladu, sa odzrkadlí na zdraví. Správny homeopatický prostriedok im poskytne hľadanú slobodu a zdravie. Urovná ich prebytok energie.

Ďakujem prírode, že pomocou homeopatie nám poskytuje možnosť pomáhať ľuďom pri hľadaní seba samých a slobody.