Bradavice sú po akné najväčším kožným problémom. Vyskytujú sa v každom veku a ľahko sa prenášajú.

Spôsobuje ich papiloma vírus (HPV), ktorý stimuluje rýchly rast vrchnej vrstvy kože, a tým vedie k rýchlemu rastu bradavíc rôzneho typu a podoby. Vyskytujú sa jednotlivo alebo v zhlukoch, niektoré môžu byť bolestivé. 

Ploché bradavice majú formu svetlo ružový pupencov s hladkým povrchom.  Najčastejšie sa vyskytujú vo väčšom množstve na hlave, krku, členkoch, či zápästí.

Plantárne bradavice sa vyskytujú na ploskách chodidiel. Výrastok je najprv malý s hladkým povrchom, postupne rohovatie a časom pripomína mozoľ, ktorý sa stáva veľmi bolestivý a prekáža v normálnej chôdzi.

Nitkovité bradavice sa vyskytujú hlavne na tvári v okolí očí, pier a krku. Majú úzky pretiahnutý tvar a vystupujú nad úroveň kože. Často dochádza k ich odtrhnutiu a následnému krvácaniu.

Genitálne bradavice (kondylómy) postihujú vlhké prostredie pohlavných slizníca prenášajú sa pohlavným stykom. Na začiatku sú to malé ružové útvary, ktoré postupom času splývajú do väčších zhlukov.

Komerčná liečba ponúka rôzne spôsoby liečenia ako napr. zmrazovanie, vypaľovanie, vyrezávanie, ale s rôznou mierou úspechu. Často zanecháva nepríjemné následky ako bolesť, pľuzgiere, jazvy a po čase sa zvyknú znovu objaviť.

Homeopatia má veľmi dobré výsledky pri liečbe bradavíc. Liečba je bezbolestná a bez ďalších  vedľajších účinkov. Poskytuje dlhodobú úľavu, posilňuje imunitný systém človeka v boji s vírusom. Pri výbere lieku, ako pri každom homeopatiku, berieme do úvahy všetky príznaky od fyzického až po psychický stav. Predstavím vám najčastejšie používané homeopatické lieky.

Antimonium crudum je typické pre tvrdé, hladké bradavice, ktoré sa často vyskytujú v skupinách na rukách a nohách. Môžu byť bolestivé. Nechty sú rozštiepené a rohovité, deformované a rastú pomaly. Pokožka je veľmi suchá a šupinatá.  Človek má sklon k prehriatiu a zažívacím problémom. Často má biely, silne potiahnutý povlak na jazyku.

Calcarea carbonica je vhodná pri tvorbe veľkých, tvrdých, guľatých osamelých bradavíc. Títo ľudia nemajú radi zmeny. Uprednostňujú známe prostredie. Často majú sklon k studeným, vlhkým rukám a nohám, alebo zápche.

Thuja je najbežnejší homeopatický liek na rôzne druhy bradavíc. Hlavne u drsných, zapáchajúcich, alebo mozaikových bradavíc, ktoré sa vyskytujú samostatne na rôznych častiach tela. Okrem tváre, rúk a nôh aj v intímnej oblasti, alebo v oblasti análneho otvoru. Thuja je vhodná pre ľudí, ktorí sa trápia tým, čo si iní o nich myslia. Nemajú radi vlhko a vlhké počasie.

Nitric acid podávame  pri veľkých, popraskaných bradaviciach, ktoré majú žltkastú farbu a pri umývaní svrbia, krvácajú a zapáchajú. Podáva sa ľuďom, ktorí majú často obavy a strach o zdravie a nemajú radi zmenu počasia a teploty. Takisto u nich prevláda sklon k tvorbe prasklín napr. pod nechtami, v kútikoch úst, v okolí konečníka.

Silicea je ideálna pre mäkké kurie oká na nohách, najčastejšie medzi prstami na nohách.  Nohy sa veľmi potia, pot je páchnuci, spôsobuje nepríjemné svrbenie.

Causticum na staré, veľké bradavice na tvári (najmä v nose), pod nechtami, alebo bradavice na špičke prstov, ktoré ľahko krvácajú. Často sú tvrdé, zapálené, bolestivé. Pre ľudí, ktorí majú často strach, že sa niečo zlé stane a ľahko súcitia pri ťažkostiach iných.

Dulcamara sa často podáva pri plochých a tvrdých bradaviciach na chrbte rúk a tváre. Ich vzhľad môže byť hnedastej, alebo až čiernej farby. Títo ľudia nemajú radi vlhké a chladné počasie. Trpia na reumatické ťažkosti.

Sépia na hnedé až tmavohnedé bradavice so zúbkatým okrajom. Niekedy môžu mať farbu pokožky. Sú malé, tvrdé, a občas aj svrbia. Človek je zimomrivý a trpí na herpetické vyrážky.

Grafites volíme pri tvorbe tvrdých, zrohovatelých bradaviciach na prstoch rúk a v okolí nechtov, ktoré bývajú dosť bolestivé. Sklon k tvorbe keloidných jaziev.

Natrium muriaticum užívame pri bradaviciach na dlaniach a prstoch.Typické je, že sa tvoria v kožných záhyboch, vráskach na čele, na dlaniach a na ploskách nôh. Určené je pre uzavreté, vyhradené a citlivé osoby so sklonom k záderom a suchej koži. Majú tiež výraznú chuť na soľ.

Pár prípadov z praxe:

Prípad č.1.

Kontaktovala ma mamina 9-ročného dievčatka  začiatkom roka 2018 s požiadavkou, či viem pomôcť s bradavicami, ktoré sa vytvorili  na obidvoch ploskách nôh. Nesvrbia, len sem tam zabolia  pri chôdzi. Boli u lekára, ktorý navrhol odstránenie chirurgickou cestou, lebo najväčšia z nich bola veľmi hlboká. Dievčatku sa dosť potili nohy, bála sa ísť na chirurgiu. Začali  sme podávať Siliceu 9C denne dvakrát. Po mesiaci mi napísala mamička dievčatka, že prvá bradavica odpadla. Po ďalšom mesiaci liečby boli bradavice zahojené a samé odpadli.

Zaujímavosťou bolo, že postupne sa spravili bradavice aj ostaným členom rodiny. Mamina neváhala a nasadila Siliceu, ktorá každému pekne pomohla a postupne ich bradavíc zbavila.

Prípad č.2:

Chlapček 3r., ktorého trápili periodické teploty a opakované infekčné ochorenia. Zápcha, nočné desy, nočné pomočovanie. Jeho konštitučným liekom bolo Tuberculinum. Zaujímavé bolo, že v priebehu liečby, kedy sme mali daný stav podchytený a recidívy sa nedostavovali, sa mu na nohe spravila bradavica. Tuberculinum má v obraze bradavice na nohe, ale predtým takéto problémy nemal. S mamou chlapčeka sme sa dohodli, že zopakujeme Tuberculinum 200C a zároveň budeme podávať Siliceu 5C každý deň 2x po 2 gul. Počas dvoch  mesiacov sa objavili ďalšie bradavice, ale do 8 týždňov boli plosky nôh  čisté.

Prípad č. 3:

Mladá žena po tridsiatke prišla za mnou s problém tvorby bradavíc v okolí nechtového lôžka, ktoré ju trápili už dlhšiu dobu. Skúšala opakovane  rôzne homeopatiká ako Antimonium crudum, Thuja a Grafites,  ale tieto nepomohli. Takisto skúsila aj vypaľovanie tekutým dusíkom, ktoré bolo veľmi bolestivé  a problém sa nedoriešil. V minulosti prekonala rakovinu štítnej žľazy. Liečila sa pomocou špeciálnej biologickej liečby, nie pomocou konvenčnej medicíny. Po prekonaní rakoviny sa začala venovať deťom. S kamarátkou si otvorili občianske združenie venované aktivitám pre deti rôzneho veku, zamerané na pohyb a vývoj. Začínala plávaním pre batoľatá. Dostala sa k nemu počas materskej, kedy jej dcérka mala psychomotorické  problémy a veľmi jej to pomohlo. Pred materskou robila v marketingu, kde boli samé termíny. Po materskej dovolenke si povedala: „Dosť!“  Odvtedy pracuje s deťmi.

Povedala: ,,Milujem deti. Ony nevedia klamať. Sú čisté. Tam si vynahrádzam dotyky, ktoré mi chýbajú, lebo moja dcérka je nekontaktná.“

Je nerozhodná. V detstve boli na ňu vyvíjané vysoké nároky od rodičov. Rodičia boli učitelia, ktorí od nej vyžadovali výkon na 100%, nielen v škole, ale aj pri tréningoch tenisu v reprezentácii. Mama predtým, aj teraz spochybňovala jej rozhodnutia. Napríklad ťažko znášala, že nepodstúpila konvenčnú liečbu rakoviny. Nevedela to pochopiť. Mama je tiež onkologický pacient. Klientka podstúpila rôzne terapie v sebapoznaní, ktoré je pomohli nájsť chýbajúce sebavedomie a dôveru. Začala sa starať sama o seba. Medzi klientkou a jej mamou vznikali konflikty, kedy ju chcela ovládať cez dcérku. Vyriešila to opatrovateľkou pre dcérku a povedala si, že už im dcérku na stráženie nezverí.  Dcérka nevie, že prekonala rakovinu, nechcela ju stresovať. Partner ju podporoval vo všetkých rozhodnutiach. Nie je veľmi komunikatívny a nedáva najavo emócie, čo jej trochu vadí, ale už si zvykla. Dcérka je na otca dosť  naviazaná.  S ňou ako mamou, nemá až taký otvorený vzťah . Nevedia sa k sebe túliť.

Rieši vzťahy v súkromnom živote. Nevie sa rozhodnúť, či je v správnom vzťahu s partnerom a zároveň porovnáva vzťahy seba a mamy, seba a dcérky. 

Rada investuje do seba a svojho rastu. Túži robiť veci, ktoré dávajú zmysel a ktoré ju napĺňajú. Nie ako v predchádzajúcej práci, keď robila v reklame, kde ponúkala produkt, ktorý bol perfektný a výborný, no pritom to tak nebolo. Má obavy, aby nedopadla ako jej mama. Celý život v nespokojnom vzťahu a  na staré kolená sa neustále hádať.

Povedala o sebe, že je perfekcionistka. Na otázku, ako to myslí, odpovedala: „Nevedela som si pripustiť, že robím chyby, až neskôr som pochopila, že omyly existujú! HLAVNE, keď máte zakorenené traumy hlboko v sebe!“

Povedala veľmi peknú vetu: „ Každý z nás má v sebe odtieň rodiča a je len na nás, ktorý si zvedomíme.“

Pretože rada cestuje, jej predstava je žiť pri mori. Mať pokoj a kľud. Užívať si. Nerozmýšľať nad tým, čo povie ten alebo onen. „Jednoducho ísť, spraviť  to, čo teraz chcem. Byť voľná, nespútána.“ 

Dostala Carcinosinum 30C. Zlepšenie nastalo do jedného mesiaca o 80%. V priebehu ďalších 4 týždňov sa bradavice na rukách úplne vytratili.

O pol roka priviedla ku mne aj svoju 9ročnú dcérku. Trápili ju tiež bradavice na chodidle. Boleli a pálili. Podľa mamy prekonala pred rokom stres zo školy. Každú nedeľu ju bolelo bruško, až do stredy. Nepotvrdila sa žiadna intolerencia na potraviny. Je dobrosrdečná, prajná, priama. Ide si za svojím. Pokojná, samostatná. Na svoj vek vyspelá. Vždy chce byť dobrá v škole, ale že jej izba je v neporiadku jej nevadí. Hlavne, že mimo izby je všetko v poriadku. Mama má pocit, že s ňou musí bojovať rovnako ako so svojou matkou. Má svoje obľúbené plyšové zvieratká. Nemá rada hady. Môže o nich hovoriť, ale nemôže ich vidieť. Paradoxom je, že má veľkého plyšového hada, ktorého je dala babka a je jej miláčik. Keď sa  pozerá na živého hada, má pocit, akoby ho mala omotaného okolo krku, až ju ten krk svrbí. Pritom miluje zvieratá.

Pri otázke bez prítomnosti matky sa uvoľnila a na otázku, prečo si s mamou nerozumie povedala: „Kvôli strave. Ona sa chce zdravo stravovať a mne to nechutí. Mám rada mäso.“

Mama si uvedomuje že jej vadí zdravá strava. Zároveň hovorí, že sa bojí smrti a čo bude potom. Preto jej mama nepovedala o svojej chorobe. Chcela ju chrániť. Vyhľadáva skôr kontakt s otcom. S mamou si nerozumie, odmieta ju.  

Pre podobnosť s matkou a na základe rodinnej anamnézy, som sa rozhodla pre Carcinozinum 200c. Po 6 týždňoch mi telefonovala mama: „Stav je lepší. Príde sa ku mne pritúliť, viac si rozumieme. No bradavice neustupujú.“ Dohodli sme sa, že zopakujeme liek a počkáme. Po ďalších dvoch týždňoch mi matka zavolala, že spravilo sa ďalších 8 bradavíc, no tá najväčšia sa zahojila. Dcérka je na tom psychicky lepšie, je vyrovnanejšia nielen k mame, ale celkovo. Bradavice nebolia, vie o nich, ale nevenuje im pozornosť. Dohodli sme sa, že zopakujeme liek. Matka sa ozvala až o ďalšie tri mesiace, že všetky bradavice okrem jednej odpadli. Dcérka je inak v úplnom poriadku. Znovu sme zopakovali liek, a už len po nejakom čase, keď sme sa náhodne stretli, mi jej mama povedala, že je všetko v poriadku a aj tá posledná bradavica sama odpadla. Ani nevedia kedy.

Carcinosinum má v obraze lieku bradavice okrem chodidiel a tvári, často na rukách v okolí nechtov. Zrohovatelé, suché, ploché bradavice. K problému sa často pridruží aj deformácia nechtového lôžka. Vo väčšine prípadov pacient prekonal rakovinu, alebo sa v rodinne rakovina vyskytla. Je prehnane zodpovedný, má pocit nenaplnenia. Túži po cestovaní. Nemá rád tlak, vyvinutý na jeho osobu hlavne v mladšom veku, dôsledkom čoho sa stáva rebelantom a nenachádza v rodine pochopenie pre svoje zmýšľanie.

Ako každé ochorenie, aj bradavice si žijú svojím životom. V homeopatii vôbec nezáleží na tom, čo to spôsobuje, ale ako to pôsobí na človeka v danej chvíli.  Sú ľudia, ktorí to berú ako problém z estetického hľadiska a na druhej strane zas takí,  ktorí to vnímajú na inej úrovni.Často sú k tomu pridružené chronické problémy. Výhodou je, že homeopatia lieči celého človeka a svojím prístupom navracia rovnováhu nielen na fyzickej, ale aj na psychickej úrovni. A aj taký problém ako bradavice sa stanú rozpustenou kvapkou v mori.

Pri výbere lieku neváhajte kontaktovať svojho homeopata alebo homeopata v najbližšom okolí.