(Homeomagazín 1/2019)

Vieme, že homeopatia poskytuje z hľadiska nekonvenčnosti veľa možností. Jednou z oblastí, v ktorých je veľmi účinná, sú ženské problémy.

Ženy prichádzajú s rozličnými ťažkosťami, v rôznom období života, kedy im vieme poskytnúť odbornú pomoc. Poruchy menštruačného cyklu, neplodnosť, predmenštruačný syndróm, cysty, myómy, menopauza, …

Príčinou väčšiny týchto problémov je, že ženy odmietajú svoju ženskosť, sexualitu, vzhľad, svoje vnútorné JA. Práve homeopatia im pomôže objaviť svoju prirodzenú ženskosť a milovať samé seba.  

Jednej mojej klientke pomohol liek Natrium muriaticum. Prišla za mnou s ťažkou endometriózou, kedy sa okrem zrastov tvoria cysty vo vaječníkoch. Zároveň trpela silnými bolesťami, ktoré jej vystreľovali do krížov, spôsobovali nehybnosť. V tom čase jej hrozila operácia, a tak hľadala spôsob, ako sa zákroku vyhnúť.

V anamnéze mala viaceré neúspešné tehotenstvá, dokonca aj po umelom oplodnení. Túžila po deťoch a kompletnej rodine. Jej manželstvo sa nevyvíjalo podľa predstáv. S manželom si prestali rozumieť po druhom neúspešnom umelom oplodnení. Ku všetkému sa pridalo aj mužove neúspešné podnikanie, ktoré ich dosť zadlžilo. Žena cítila voči manželovi hnev, ale aj zodpovednosť. Ich vzťah sa prestal posúvať ďalej, jednoducho len existovali vedľa seba. On sa vyhýbal rozhovorom o ich vzťahu. Jej želaním bolo splatiť dlhy, mať dom, vyriešiť nefunkčné manželstvo, mať rodinu, deti.

„Manžela som považovala za niekoho, o koho sa môžem oprieť a založiť si rodinu. Sklamal ma.“

Pri rozhovore pôsobila unavene a uzavreto. Mala som pocit, že má určité zábrany niečo povedať. Až ku koncu rozhovoru priznala, že má priateľa. Nevie, či k nemu niečo cíti, ale vyhovuje jej občasný sex, ktorý nemá doma. Miluje slané, chipsy a hranolky, no rovnako sladké. Má strach z tunelov, v detstve sa bála lietadiel.

Na prvú kontrolu prišla po troch mesiacoch. Cítila sa lepšie. Už nemala také bolesti v krížoch, menštruácia chodila načas  Teraz sa len obávala, čo bude ďalej, lebo sa znova začínala cítiť unavená a objavili sa miernejšie bolesti. Pritom pôsobila energickejšie, z tváre zmizla  únava, ktorá tam bola počas prvej návštevy. Vzťah s mužom sa zatiaľ nepohol ďalej. Dohodli sme sa, že zopakujeme homeopatikum.

Na ďalšiu kontrolu prišla po piatich mesiacoch, kedy mi s úsmevom na tvári oznámila, že je tehotná. Po toľkých problémoch to už ani nečakala. Bola u lekára, ktorý povedal, že je všetko v poriadku. Bolesti aj cysty sú preč. Dieťa nečaká s manželom, ale s priateľom, požiadala o rozvod. Keď sa všetko prevalilo, konečne sa s mužom porozprávali bez hádok. Vysvetlili si veľa vecí. Momentálne je spokojná.

V prípade dvadsaťdvaročnej mladej ženy, išlo zo začiatku o problémy s pleťou. Tvorili sa jej ťažko sa hojace vredové vyrážky, ktoré jej prekážali. Veľmi jej záležalo na celkovom vzhľade. Ďalším  problémom bola nepravidelná menštruácia, zhoršené trávenie, zápcha. Všimla si, že trávenie je zhoršené po obyčajnom pečive.

Do svojich dvanástich rokov vyrastala s mamou. V tom čase si mama našla priateľa. Dievča ho nemalo rado a nevychádzali spolu. Bol príčinou, že si s mamou prestali rozumieť. Dovtedy tam bola mama len pre ňu. Tieto nezhody sa postupne vyostrili do štádia, kedy sa rozhodla presťahovať ku staršej sestre. Od tej doby sa mama o ňu nezaujímala, nechodila na rodičovské združenia, nebola dokonca ani na stužkovej slávnosti, aj keď ju pozvala.

Druhou matkou, priateľkou a vzorom sa jej stala staršia sestra. Má ju veľmi rada. Uvedomuje si, že to s ňou sestra nemala ľahké. Rebelovala, doma s ničím nepomohla.

Má piercing v jazyku – jednoducho ho chcela, tak si dala spraviť. Rovnako ako tetovania na tele, ktoré má kvôli tomu, že sa jej to páči. Keď o tom hovorí, mykne plecom a pousmeje sa. Cítiť z nej bezstarostnosť, hravosť, detskosť, jemnosť. Jedno tetovanie je kvet, druhé víla.

Zaujalo ma, že kvet pripomína ružu, ale ona ho pomenovala ako lotosový kvet, ktorý je jej obľúbený. Seba opisuje ako výbušnú, priamu. Nevadí jej, že svojou úprimnosťou môže ublížiť. Vie sa rýchlo naviazať na niekoho iného. Priatelia ju vidia ako „šialenú“, lebo miluje humor a bezstarostnosť. Sestra ju vníma ako nezodpovednú. Má priateľa, s ktorým si rozumie. Pred ním mala vzťah s mužom, ktorý bol na invalidnom vozíku po autohavárii. Podľa jej slov bola naňho veľmi naviazaná. Bol náladový, stále jej hovoril, že je rozlietaná. Rozhodnúť sa, že ho opustí, jej uľahčil terajší priateľ. Už na začiatku to bolo iné. Mal iskru v očiach, a to ju dostalo.

Je veľmi zimomrivá. Iným je teplo, ona má na sebe tri vrstvy. Miluje vodu, plávanie. Vo vode dokáže stráviť hodiny. Má príjemnú spomienku z detstva, ako ju mama brávala plávať na rybníky. Pri tom, ako to rozpráva, sa jej rozjasní tvár. Okrem vody má rada kvety a rozprávku Malá morská panna. Rada to prezentuje aj oblečením. Najväčší strach má z holubov. V jej očiach vidieť dieťa v dospelom ženskom tele.

Homeopatikum, ktoré jej pomohlo, bolo Nelumbo (lotos).  Po pár týždňoch užívania telefonovala, že sa má lepšie. Pleť sa veľmi zlepšila. Prestali sa jej tvoriť vredové vyrážky, dokonca aj na chrbte. Uvedomila si, že tie kŕče v bruchu neboli z jedla, ale vlastne opakujúce sa bolesti počas menštruácie. Počas nasledujúcich mesiacov sme homeopatikum zopakovali  niekoľkokrát. Menštruačný cyklus sa upravil a bolesti postupne odzneli.   

V čase puberty sa dievčatá ťažko vyrovnávajú s tým, že dospievajú. Zmeny, ktoré nastávajú už len s ich telom, vedia vyviezť z rovnováhy. Tak to bolo aj so sedemnásťročnou slečnou. Hlavný problém bol s nepravidelnou menštruáciou. Striedali sa obdobia, kedy bola slabá, s obdobiami, keď sa vliekla viac ako týždeň. Obťažovalo ju to. Menštruácia bola dráždivá, zapáchajúca. Počas tohto obdobia sa cítila unavená, bez energie. Objavovala sa plačlivosť, túžila po objatí. V čase pred aj počas menštruácie ju pobolievala hlava a chrbát v lumbálnej oblasti.

Počas tohto obdobia ťažko znášala tlak v škole. Mala pocit, že je toho na ňu priveľa.  O svojich problémoch rozprávala pomaly, dlho premýšľala, čo povie. Na záver priznala, že má tvrdé výrastky na pošve. Dievčina bola nižšieho vzrastu.  Calcarea carbonica ju zbavila problému s menštruáciou. Počas nasledujúcich mesiacov postupne odchádzali uvedené ťažkosti. Mama pri kontrole skonštatovala, že dcéra je uvoľnenejšia a menštruačné obdobie už neprežíva tak intenzívne.

V uvedených prípadoch je použitý len zlomok homeopatických liekov, ktoré sú účinné pri ženských problémoch. Dôležité je, že homeopatia odbremení ženy nielen od zdravotných problémov, ale posunie ďalej v živote. Zmeny, ktoré u nich nastávajú počas liečby a spokojný úsmev na tvári, sú pre nás najväčšou odmenou.